Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Projekt nowego Statutu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-04-14 20:51:26

Dzisiaj dalsze uwagi do projektu Statutu.

ODDZIAŁY PTTK
Art. 46
Obecny tekst jest dobry. Można go uzupełnić o pkt. 3.
Art. 47
Statut oddziału powinien być powtórzeniem lub uzupełnieniem zapisów statutu PTTK w zakresie dotyczącym oddziałów.
Art. 48
Nie jest określone, jakiemu sądowi koleżeńskiemu podlega oddział, który nie wybierze własnego sądu.
Art. 49
Wszelkie łączenie funkcji społecznych – patrz uwaga do Art. 21.
Art. 50
Zasady dokooptowania – patrz uwaga do Art. 23.
Art. 51-67
Uzupełniają dotychczasowy brak ustaleń dotyczących kompetencji Zjazdu i Władz Oddziału.
KOŁA I KLUBY PTTK
Art. 68-73
Uzupełniają dotychczasowy brak ustaleń dotyczących kompetencji walnych zebrań i zarządów kół i klubów. Podstawową wadą projektu statutu jest brak możliwości uzyskiwania osobowości prawnej przez koła i kluby, co wynika zapewne ze złych założeń statutu w sprawach przynależności osób fizycznych do PTTK i ich zależności wobec oddziałów.
Art. 72
Koło lub klub nie może prowadzić działalności gospodarczej, bo tworzenie przedsiębiorstw nie leży w zakresie ich możliwości organizacyjno-prawnych. Twórcy projektu statutu pomylili działalność gospodarczą z działalnością odpłatną pożytku publicznego. Totalna nieznajomość obecnych ustaw z zakresu działalności gospodarczej i organizacji społecznych!
JEDNOSTKI REGIONALNE (PROGRAMOWE I ŚRODOWISKOWE?)
Art. 74
Oddziały mogą teoretycznie tworzyć jednostki regionalne, programowe i środowiskowe, a postanowienia statutu w tym zakresie ograniczono wyłącznie do jednostek na szczeblu wojewódzkim zwanych tu okręgami. Z analizy przynależności do PTTK w poszczególnych wojewódz-twach wynika, że na tworzenie struktur wojewódzkich PTTK w wydaniu autorów projektu niniejszego statutu można liczyć tylko w 6-8 woje-wództw. W pozostałych jest zbyt mało oddziałów i są zbyt małe, żeby coś takiego jak okręg mogło sprawnie działać. Bardziej poprawne było-by zamienienie wszystkich oddziałów w województwie w jeden-trzy duże i zamienienie pozostałych w koła z osobowością prawną.
Zupełnie pominięto, jak mają wyglądać jednostki programowe i środowiskowe. Czy ktoś w ogóle zgłasza potrzebę tworzenia takich jednostek i jakich? Powinien być jakiś artykuł Statutu, który by precyzował co zrobić, jeżeli pojawi się faktyczna potrzeba powołania takich jednostek. Wystarczy poprzestać na podaniu w dodatkowym artykule, które artykuły i punkty dotyczące okręgów będą miały zastosowanie (przez analogię) w statutach tych jednostek.
Art. 79
Zabrania się jednostkom PTTK zaciągania kredytów i pożyczek w kwocie przekraczającej 10% wartości aktywów danej jednostki, tymczasem prowadzenie działalności gospodarczej lub działalności odpłatnej pożytku publicznego w wydaniu forowanym przez nasze władze państwowe wymaga częstokroć podejmowania decyzji finansowych wielokrotnie przekraczających wartość majątku poszczególnych oddziałów. Ten zapis Statutu ma się nijak do realiów ekonomicznych, w których żyjemy.
Art. 80
Zabrania się jednostkom PTTK manipulacji swoim majątkiem na rzecz swojej kadry. Brawo!
Może coś podobnego powinno dotyczyć zakupu przez jednostki PTTK usług od swoich członków?

Piotr

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?