Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Projekt nowego Statutu
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-04-14 20:51:26
Dzisiaj dalsze uwagi do projektu Statutu.
ODDZIAŁY PTTK
Art. 46
Obecny tekst jest dobry. Można go uzupełnić o pkt. 3.
Art. 47
Statut oddziału powinien być powtórzeniem lub uzupełnieniem zapisów statutu PTTK w zakresie dotyczącym oddziałów.
Art. 48
Nie jest określone, jakiemu sądowi koleżeńskiemu podlega oddział, który nie wybierze własnego sądu.
Art. 49
Wszelkie łączenie funkcji społecznych – patrz uwaga do Art. 21.
Art. 50
Zasady dokooptowania – patrz uwaga do Art. 23.
Art. 51-67
Uzupełniają dotychczasowy brak ustaleń dotyczących kompetencji Zjazdu i Władz Oddziału.
KOŁA I KLUBY PTTK
Art. 68-73
Uzupełniają dotychczasowy brak ustaleń dotyczących kompetencji walnych zebrań i zarządów kół i klubów. Podstawową wadą projektu statutu jest brak możliwości uzyskiwania osobowości prawnej przez koła i kluby, co wynika zapewne ze złych założeń statutu w sprawach przynależności osób fizycznych do PTTK i ich zależności wobec oddziałów.
Art. 72
Koło lub klub nie może prowadzić działalności gospodarczej, bo tworzenie przedsiębiorstw nie leży w zakresie ich możliwości organizacyjno-prawnych. Twórcy projektu statutu pomylili działalność gospodarczą z działalnością odpłatną pożytku publicznego. Totalna nieznajomość obecnych ustaw z zakresu działalności gospodarczej i organizacji społecznych!
JEDNOSTKI REGIONALNE (PROGRAMOWE I ŚRODOWISKOWE?)
Art. 74
Oddziały mogą teoretycznie tworzyć jednostki regionalne, programowe i środowiskowe, a postanowienia statutu w tym zakresie ograniczono wyłącznie do jednostek na szczeblu wojewódzkim zwanych tu okręgami. Z analizy przynależności do PTTK w poszczególnych wojewódz-twach wynika, że na tworzenie struktur wojewódzkich PTTK w wydaniu autorów projektu niniejszego statutu można liczyć tylko w 6-8 woje-wództw. W pozostałych jest zbyt mało oddziałów i są zbyt małe, żeby coś takiego jak okręg mogło sprawnie działać. Bardziej poprawne było-by zamienienie wszystkich oddziałów w województwie w jeden-trzy duże i zamienienie pozostałych w koła z osobowością prawną.
Zupełnie pominięto, jak mają wyglądać jednostki programowe i środowiskowe. Czy ktoś w ogóle zgłasza potrzebę tworzenia takich jednostek i jakich? Powinien być jakiś artykuł Statutu, który by precyzował co zrobić, jeżeli pojawi się faktyczna potrzeba powołania takich jednostek. Wystarczy poprzestać na podaniu w dodatkowym artykule, które artykuły i punkty dotyczące okręgów będą miały zastosowanie (przez analogię) w statutach tych jednostek.
Art. 79
Zabrania się jednostkom PTTK zaciągania kredytów i pożyczek w kwocie przekraczającej 10% wartości aktywów danej jednostki, tymczasem prowadzenie działalności gospodarczej lub działalności odpłatnej pożytku publicznego w wydaniu forowanym przez nasze władze państwowe wymaga częstokroć podejmowania decyzji finansowych wielokrotnie przekraczających wartość majątku poszczególnych oddziałów. Ten zapis Statutu ma się nijak do realiów ekonomicznych, w których żyjemy.
Art. 80
Zabrania się jednostkom PTTK manipulacji swoim majątkiem na rzecz swojej kadry. Brawo!
Może coś podobnego powinno dotyczyć zakupu przez jednostki PTTK usług od swoich członków?
Piotr