Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Dla przyszłości PTTK
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-04-13 14:33:00

>Jaka jest droga do bycia przodownikiem lub
>przewodnikiem górskim? i jaka właściwie różnica
>między nimi?

Ponieważ osoby, co do których wydawać by się mogło, że są najbardziej kompetentne do udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na te pytania, nie raczyły tego do tej pory uczynić, postaram się to wyjaśnić.

Otóż aby zostać przewodnikiem górskim należy ukończyć kosztowny i trwający minimum rok, a w przypadku uprawnień na Tatry minumum dwa lata, kurs przewodnicki oraz zdać (oczywiście płatne) egzaminy państwowe, a następnie otrzymać od właściwego wojewody legitymację z godłem państwowym oraz indentyfikator.

Różnica jest tu taka, że uprawnienia przewodników górskich nadają państwowe władze administracyjne i są to uprawnienia państwowe funkcjonujące niezależnie od PTTK, zaś uprawnienia przodownika turystyki górskiej nadaje Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK (po spełnieniu określonych wymogów regulanimowych i zdaniu egzaminów), i są to wyłącznie uprawnienia kadry programowej Towarzystwa.

Przewodnik górski to jest formalnie zawód, a w praktyce najczęściej bywa tylko dodatkowym zajęciem i takim samym hobby jak działalność przodowników. Róznica jest jednak taka, że przewodnicy zrzeszeni czy to w PTTK, czy zatrudnieni w biurach podróży, mogą czerpać ze swojej działalności korzyści majątkowe, pobierając wynagrodzenie za obsługę wycieczek, zaś przodownicy turystyki górskiej wykonują swoją pracę nieodpłatnie (społecznie).

Na marginesie dodam, że zapotrzebowane na usługi przewodnickie wykazuje znaczną tendencję spadkową, stąd konflikty wewnętrzne wśród przewodników (dwie przeciwstawne tendencje – jedna dążąca do poszerzenia tej grupy zawodowej a druga do jej zawężenia).

Dlatego warto zastanowić się nad sensem wydawania pieniędzy na drogie kursy i szkolenia, skoro nie ma szans aby taka inwestycja się kiedykolwiek zwróciła. Bo jak może się zwrócić, skoro szczęśliwą będziesz kiedy po ukończonym kursie uda się Tobie załapać choćby na jedno, może dwa zlecenia na poprowadzenie wycieczki na terenie swoich uprawnień górskich w ciągu roku. I to w dodatku wycieczek autokarowych, na których góry ogląda się zazwyczaj zza szyb pędzącego pojazdu.

Przodownicy turystyki górskiej PTTK są potrzebni, bo propagują szczególny i wymagający odpowiedniego przygotowania i kondycji rodzaj turystyki oraz organizują i prowadzą imprezy kwalifikowanej. Przodownik w dodatku zaprowadzi i pokaże wiele ciekawych miejsc tam, gdzie autokar nie dojedzie i przewodnik z grupą wycieczkowiczów nie przygotowanych do pokonania większych trudności terenowych, a nastawionych na wygodę i dowiezienie wszędzie autokarem - nie dotrze.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?