Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Porozumienia wojewódzkie
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-02-13 00:31:36

Pozwolę sobie dla przejrzystości pozostawić układ treści zaproponowany przez Dudiego.

1) występowanie jako jednolita siłą przed władzami wojewódzkimi (samorządowymi lub rządowymi) w walce o różnego typu dotacje.

Uważam, że „siła” czy „wielkość” organizacji ma duże znaczenie. Łatwiej zaufać komuś dużemu i sprawdzonemu, z autorytetem.
Obserwuję próby powoływania różnego rodzaju konsorcjów, ale w praktyce ich powołanie jest bardzo trudne i pracochłonne, a chętnych do ich powoływania na ogół brakuje, prawdopodobnie z uwagi na brak zaufania do wszelkich wspólników. O wiele łatiwej przewidziećw statucie coś konkretnego, co nie wymaga za każdym razem kombinowania, co trzeba zrobić, żeby coś wypaliło tak jak należy. Powołanie „sztywnej” struktury wojewódzkiej uniemożliwi mnożenie niepotrzebnych bytów pozaprawnych i spowoduje, że para nie pójdzie w gwizdek (odkrywanie Ameryki, wyważanie otwartych drzwi itp., jak kto woli). Zarazem statut nie powinien zabraniać powoływania innych struktur niż wojewódzkie, bo "branżowe" też mogą okazać się potrzebne.
Zwracam uwagę, że te ok. 100 000 zł rocznie i tak trzeba wydać, jeżeli chce się cokolwiek powołać, tylko że koszty będą ponoszone doraźnie po trochu przez każdy oddział z osobna, a jak się to zesumuje, to wychodzi ta straszna kwota.

2) struktury wojewódzkie są niezbędne do koordynacji różnego typu komisji oddziałowych, dbanie o kadrę PTTK itp.

Mało który oddział stać na tworzenie kompletu komisji. Struktura wojewódzka jest już liczniejsza i daje taką możliwość. Konieczność uporządkowania sprawy na poziomie komisji Zarządu Głównego też jest ważne, wręcz nieodzowne, ale nie powinno wstrzymywać powoływania struktur wojewódzkich (regionalnych czy środowiskowych) kadry programowej PTTK.

Zawsze uważałem, że struktura organizacyjna PTTk jest zbyt sztywna i mocno ograniczona. Każdy szczebel powinien mieć możliwość pełnej swobody wyboru, czy chce mieć osobowość prawną, czy nie, zarówno struktura wojewódzka, oddziałowa, kluby i koła. Natomiast same statuty i regulaminy powinny mieć sztywne ramy, żeby każdy wiedział, czym ta struktura powinna się zajmować.

A ludzie, jak to ludzie. Jedni będą działać tak, jak należy, a inni będą gnuśni lub dla odmiany będą kombinować coś dla siebie. Od tego są różne formy nadzoru, żeby to wszystko kontrolować tak, jak należy i w razie potrzeby sprowadzać na dobą drogę.

Piotr

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?