Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Porozumienia wojewódzkie
Autor: Ala i Jurek
Data: 2005-02-09 11:39:14

Artykuł 53 pkt 1 Statutu PTTK - Oddziały mogą tworzyć jednostki regionalne, programowe i środowiskowe. W punkcie 2 i 3 mamy szczegółowy opis działania tych struktur. Mamy Ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 Prawo o stowarzyszeniach, która daje oddziałom prawo tworzenia osobnych stowarzyszeń i inne. W jakim celu to piszę: w ostatnim czasie pojawia się w różnych gremiach PTTK dyskusja na temat ograniczenia niezależności oddziałów poprzez uchwalenie jednego statutu wzorcowego, który będzie jednorazowo zatwierdzony i zarejestrowany obowiązywał wszystkie oddziały (bez możliwości samodzielnej rejestracji) oraz poprzez tworzenie obligatoryjnych struktur wojewódzkich, wyposażonych w osobowość prawną, które prowadziłyby działania w imieniu oddziałów PTTK w danym województwie. Podczas tej dyskusji niestety nie porusza się najbardziej istotnych elementów tych propozycji:
1. Dla czego mamy godzić się na zabranie Oddziałom PTTK samodzielności statutowej, a zatem prawa korzystania w pełni z ustawy o stowarzyszeniach. Czy ktoś wpadł na pomysł, że brak rejestracji Odziału jako samodzielnej jednostki statutowej może ograniczać jego możliwości do siegania po środki w gminie czy województwie.
2. Jakie to zadania mają spełniać porozumienia wojewódzkie (nie interesują mnie tu żadne ogólne sformuowania typu "staranie się o środki na działalność,koordynacja działalności itp " bowiem środków zewnętrznych na prowadzenie działalności stowarzyszeń praktycznie nie ma. Nie ma już pieniędzy na wspieranie etatów, mogą być na konkretne projekty- których beneficjentem będzie społeczeństwo (np szlaki turystyczne, techniczne wyposażenie szlaków, promocja regionu) a nie oddział PTTK czy jego członkowie. Socjalne wsparcie typu: opłaty za lokal, dopłaty do wycieczek czy administracji już nie wróci. Dodatkowo należy zapewnić udział własny w różnym procencie w każdym projekcie. Kto myśli inaczej - ten po prostu nie zna się na rzeczy. Może myślenie jest proste, powstaną nowe etaty, działacze społeczni, z pośród tych co to mają bardzo dobre pomysły które najchętniej zleciliby komuś do realizacji, znowu będą mogli kazać coś komuś zrobić - ktoś, nie wiadomo za jakie pieniądze będzie to wykonywał i będzie jak dawniej. Niestety, a może na szczęście, dawniej już było
3. I wreszcie - ile ma to kosztować i kto ma za to zapłacić. Średni koszt jednej struktury (lokal, etat, księgowość, delegacje, łączność- to skromnie licząc - 70 000 zł na rok)
W skali 16 województw to ok. 1 100 000 zł i to skromnie licząc. Gdyby te pieniądze weszły w oddziały jako bezpośrednie wsparcie działalności programowej - w ciągu roku Towarzystwo by kwitło. Gdyby je wydać na firmy piszące wnioski (rozsądnie - w powiązaniu z efektami)- mielibyśmy szansę na wiele projektów. Tymczasem pragnie się powołać strukturę, która sama w sobie będzie kosztowała, nie bacząc na ewentualne rezultaty działania.
Zatem.
Jestem za swobodnym wyborem kierunków działalności przez niezależne Oddziały PTTK. Niech samodzielnie, wg swoich potrzeb i ku zadowoleniu swoich członków realizują działania statutowe - jeśli chcą tworzyć struktury - również dobrowolnie i na własny koszt i ryzyko - proszę bardzo. Należy doprowadzić do tego, aby PTTK jako całość wygenerowało dochód z działalności gospodarczej, który perspektywicznie wspierałby działalność oddziałów na zasadzie wsparcia projektów, dostępu do zaplecza lokalowego, wiedzy i szkoleń, do bazy noclegowej i rabatów. Nad tym należy się skoncentrować.
Bardzo proszę o wymianę rzeczowych argumentów.
Z pozdrowieniami przedzjazdowymi
Jerzy Kapłon

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?