Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Straż Przewodnicka
Autor: ~Adam
Data: 2003-01-29 13:39:29
Witam,
Postanowiłem w końcu zabrać głoś w sprawach poruszanych w tej kwestii, napiszę częściowo to, o czym kiedyś wspominałem na pl.rec.gory
Ustawa o usługach turystycznych jest ustawą komercyjną - w założeniu ma regulować zarobkowe wykonywanie funkcji przewodnika i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie organizowania imprez turystycznych.
Art. 30. 1. Organizatorzy turystyki podlegający obowiązkowi uzyskania zezwolenia, określonego w art. 4 ust. 1, organizujący wycieczki w kraju i za granicą, w których uczestniczy co najmniej 10 osób realizujących wspólny program, są obowiązani, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, zapewnić uczestnikom opiekę osób posiadających uprawnienia:
1) przewodnika turystycznego - dla wycieczek w kraju,
2) pilota wycieczek - dla wycieczek w kraju, z wyjątkiem wymagających udziału przewodnika turystycznego zgodnie z art. 34 ust. 2 pkt 4 ustawy, oraz dla wycieczek za granicą.
Art. 34 jest delegacją do rozporządzenia.
Zauważcie, że w art. 30 jest pewna luka, łatwo się domyśleć w którym miejscu.
Kolejna kwestia to przestrzeganie ustawy przez biura... Kontrole w terenie są raczej sporadyczne, w miastach mogą być przeprowadzone łatwiej.
Było wspomniane, że kontrola ma się odbywać w obecności funkcjonariusza policji lub straży miejskiej. Między innymi dlatego, że osoba upoważniona przez wojewodę nie ma bodajże prawa do wylegitymowania pilota czy przewodnika. Z drugiej strony policjant czy strażnik nie jest w stanie ocenić czynności wykonywanych przez oprowadzającego - stąd konieczność zatrudnienia przez wojewodów kompetentnych osób. Trochę to przypomina sytuację z dowcipu o milicjantach, że chodzą w parach, bo jeden czyta, a drugi pisze, ale cóż - w zasadzie tak jest. Taka kontrola w mieście jest realna, ale w górach, np. gdzieś na Połoninie Wetlińskiej - raczej nierealna.
Również w wątku pojawiła się kwestia kontroli biur po wycieczce. Przypuśćmy więc hipotetyczną sytuację, że biuro organizuje wycieczkę szkolną. Ale nie podpisuje umowy, nie wystawia faktury, ewentualnie nie przechowuje swojej kopii umowy w dokumentach. Jak skontrolować taką wycieczkę? Bo wg mnie jest to nierealne.
Tyle na temat biur. A co się dzieje, kiedy szkoła sama postanawia zorganizować imprezę?
Wtedy podlega przepisom MENiS - ustawie o systemie oświaty, ustawy o kulturze fizycznej i rozporządzeń do tych ustaw: w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach,
pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne oraz w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. Tu się okazuje, że sytuacja jest nieco inna niż w przypadku ustawy o usługach turystycznych. Czy szkoła ma obowiązek zatrudnienia czy wynajęcia przewodnika? W zasadzie tak, ale wyłącznie gdy wycieczka odbywa się powyżej 1.000 m npm. W przypadku wycieczek miejskich, takiego obowiązku nie ma.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, taka wycieczka musi być zgłoszona do kuratorium, program wycieczki i kadra musi być zaakceptowana przez dyrektora. Tak więc za wycieczkę jest odpowiedzialny dyrektor, a w szczególności, gdy nie zastosuje się do odpowiednich przepisów. To tak trochę odnośnie ostatniego wypadku.
Radiowa jedynka wspomina, że wg szkoły, opiekunowie mieli niezbędne uprawnienia. Ale czy przewodnik górski wybrałby się z dziećmi na taką trasę i był tuż nad Czarnym Stawem "już" około godziny 11?
pozdrawiam,
Adam