Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Jak dbać o nogi i stopy?
Autor: Zbyszek Wygoda
Data: 2005-02-06 09:44:37

Kwestia odpowiedniego obuwia i skarpet to jedno - i tu nie będę się wymądrzał, bo większość z Was doskonale wie, jakie warunki muszą one spełniać.

Parę wskazówek z medycznego punktu widzenia:
1) warto dokładnie umyć i wysuszyć stopy, zarówno przed wymarszem, jak i po powrocie. Ważne jest wysuszenie, bo wilgotne łatwiej ulegają otarciom. Warto również hartować stopy - tj. przez okres 5 minut polewać je gorącą i zimną wodą na przemian - dotyczy to szczególnie tych osób, którym stopy się łatwo pocą. W takim przypadku warto też stosować specjalne preparaty dla pocących się stóp - zapobiegają one nieprzyjemnemu zapachowi i zmniejszają nieco ryzyko odparzeń.

2) jeżeli zrobi się pęcherz, warto go przekłuć (nie zrywać!) u podstawy i delikatnie wycisnąć płyn surowiczy, a następnie nałożyć opatrunek (najlepiej gotowe jałowe opatrunki). Wypełniony płynem pęcherz jest bolesny, gdyż działa tak, jakbyśmy w tym miejscu mieli np. w bucie kamień, czyli ciśnie. O tym opatrunku należy pamiętać, gdyż nie zawsze skarpety są czyste, a teoretycznie przez miejsce nakłucia mogą się dostać bakterie. Pomagają też później chłodne okłady (oczywiście na postoju).
Tak naprawdę to pęcherz jest w zasadzie odczynem oparzeniowym, powstającym wskutek tarcia, więc leczy się go podobnie, jak oparzenia.

3) dużym problemem mogą być odciski, więc warto z nimi walczyć jak najwcześniej, jeżeli już się pojawią. Dłużej utrzymujące się odciski i modzele mogą głęboko wrastać i później może być trudne ich usunięcie. W aptekach można dostać gotowe plastry z maścią na odciski, z reguły zmienia się je codziennie przez 2-4 dni. Zmiększonej warstwy rogowej nie należy na siłę usuwać (i boli, i nie zawsze spowoduje odejście nagniotka), należy, o ile sam odcisk się nie oddzieli, wymoczyć stopę w ciepłej wodzie - wtedy jest łatwiej. Jeżeli odcisk nie ustępuje, można spróbować nałożyć jeszcze trochę maści i powtórzyć moczenie następnego dnia. Z reguły 4-dniowa kuracja jest wystarczająca.

Poza tymi uwagami pewnie wielu z Was ma swoje, niekoniecznie "fachowe" sposoby, często też bardzo skuteczne. Podzielcie się nimi, wszak nogi to nasze główne turystyczne "narzędzie" :-)
Zbyszek

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?