Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Przodownicy a ustawa
Autor: Przodownik 1811
Data: 2005-01-25 19:41:37
Podpinam się pod swój post i uzupełniam co następuje poczuwając się zobowiązany do sprostowania nieprawdy sugerowanej tu przez jednego z dyskutantów, jakoby w państwach UE obowiązywało nadawanie uprawnień przewodnickich przez władze państwowe i tylko takowe były tam honorowane.
Oto staraniem założonego w 1996 roku Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich, 25 listopada 2000 roku Polska została przyjęta jako pełnoprawny członek IVBV/UIAGM/IFMGA (Międzynarodowej Unii Związków Przewodników Górskich).
Instruktorzy PSPW otrzymali międzynarodowe certyfikaty przewodnickie, dające prawo do pracy jako przewodnik we wszystkich krajach członkowskich Międzynarodowej Unii. PSPW wraz ze swym zespołem szkoleniowym nabyło prawo szkolenia i nadawania międzynarodowych licencji polskim przewodnikom. PSPW zabiega o dostosowanie polskiego prawa dotyczącego przewodników do norm obowiązujących w Unii Europejskiej.
Niestety zgodnie z naszą Ustawą o turystyce i rozporządzeniami do niej przewodnik wysokogórski z licencją UIAGM, uznawaną w państwach UE, może prowadzić na przykład w Alpach a nie ma prawa do zarobkowego prowadzenia wycieczki choćby na Ślężę - jesli nie posiada państwowych uprawnień przewodnika sudeckiego, bo w świetle naszych przepisów tylko te się liczą.
Zresztą poczytajcie:
Przewodnicki problem z ustawą
2004-11-27 11:11:15 - Autor: Konrad
Jutro w zakopiańskim Hotelu Mercure Kasprowy kończy się Walne Zgromadzenie Międzynarodowej Unii Przewodników Wysokogórskich UIAGM-IVBV. Bierze w nim udział ponad sześćdziesięciu przewodników górskich z całego świata. Jednym z najważniejszych w polskim przewodnictwie jest dostosowanie naszego prawa do międzynarodowych norm przewodnickich. Wszyscy przewodnicy zrzeszeni w UIAGM-IVBV mają uprawnienia do prowadzenia grup we wszystkich górach świata. W Polsce nie jest to jednak prawnie uregulowane i unia domaga się odpowiednich zmian ustawowych.
W Ustawie o usługach turystycznych (z 29 sierpnia 1997 roku) czytamy, że "przewodnikiem turystycznym lub pilotem wycieczek może być osoba, która posiada uprawnienia określone ustawą". Chodzi o uprawnienia państwowe, nadane po ukończeniu dwuletniego kursu przewodnickiego, na który została wydana zgoda Urzędu Wojewódzkiego. Oznacza to, że zagraniczny przewodnik zrzeszony w Światowej Federacji Przewodników Turystycznych (WFTGA), Europejskiej Federacji Przewodników (FEG) czy Międzynarodowej Unii Związków Przewodników Górskich (UIAGM) nie może prowadzić klientów w polskich górach. Jak na razie, pomimo starań zrzeszonego w UIAGM-IVBV Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich nie udało się przeforsować zmian ustawowych. Unia jednak naciska. (KOV)
Źródło: http://free4web.pl/ShowNews/83220,169763,