Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Przodownik Turystyki Pieszej
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2005-01-11 19:14:18
>6. Na OTP zalicza sie wycieczki piesze (1km = 1pkt.) odbywane na terenach nizinnych i wymienionych terenach wyzynnych kraju
>Ten punkt Regulaminu powoduje wiele pytan: ...
Zdaje się, że trzeba będzie dalej liczyć na rozsądek zdobywających odznakę. Żadna z nazw geograficznych nie ma ściśle określonych granic, jednolitych u wszystkich autorów opracowań geograficznych i przewodnikowych. Zamienianie regulaminu w podręcznik byłoby mocno niestrawne.
>W jaki sposób jest rozumiana trasa?
— w przypadku szlaków — przejscie tym samym fragmentem szlaku,
— w przypadku tras nie znakowanych — przejscie dokładnie ta sama droga.
A czy można to rozumieć inaczej? Zapis jest jednoznaczny.
>Czy znane sa (spisane) zasady, na jakich przodownik ocenia ”stopien zwiedzenia” miejscowosci i ew.
obniza liczbe przyznanych punktów?
Jedyną zasadą jest zdrowy rozsądek. Jak przy zwiedzaniu wystąpiły wyraźne braki, to jest to podstawa do obniżenia przyznanych punktów.
>Co jest rozumiane jako najwazniejsze obiekty? Kto to ma oceniac i na jakiej zasadzie?
To, co powszechnie uważa się za najważniejsze. Po prostu bierze się przewodnik i patrzy, gdzie są obszerne opisy obiektów, bo mało ważne na ogół mają krótkie opisy. A jak by się w regulaminie pojawiły tego typu definicje, to zaraz ktoś zażąda zdefiniowania zabytku, muzeum i rezerwatu. Nie lepiej poprzestać na zdrowym rozsądku?
>A jaki jest ten wzór — czy taki, jaki wydaje Oddział na Litewskiej?
Tego niestety nie wiem, bo nie widziałem. Kiedyś KTP ZG w jakiejś instrukcji podała wzór książeczki, ale było to dawno, dawno temu. Najlepiej by było umieścić wzór strony tytułowej i nagłówki tabelki na stronie z regulaminem OTP. Każdy, kto nie kupi gotowej książeczki, to może zrobić ją sobie sam z połówki zeszytu, jeżeli ma te informacje.
>Na ile szczegółowo powinna byc opisana trasa, szczególnie w swietle pkt. 7?
Na tyle, żeby można było jednoznacznie stwierdzić jak przebiegała trasa. Powinny to być nazwy kolejnych miejscowości (dzielnic, osiedli, przysiółków) oddzielone myślnikami, w każdym dniu oddzielnie, przy czym każdego dnia pierwsza i ostatnia powinny być dla wyróżnienia podkreślone. Oczywiście zamiast miejscowości mogą to być charakterystyczne miejsca, jak np. szczyty wzniesień, rezerwaty, zamczyska.
>Powinno byc dodane: prowadzacego wycieczke lub posiadajacego uprawnienia na dany rejon.
Ciekawe! Wydaje mi się, że to dawniej było.
A co do uzupełnienia spisu potwierdzających wycieczkę, to dawniej wymienione przez Ciebie przypadki po prostu nie zachodziły. Większość wycieczek ktoś dotował i ten ktoś je potwierdzał. Warto ten punkt regulaminu urealnić, bo zaczyna bujać w obłokach.
>Dlaczego nie wymieniono tutaj innych przodowników/instruktorów turystyki kwalifikowanej PTTK?
Chyba na zasadzie, że każda pliszka swój ogon chwali. To samo dotyczy wszystkich odznak. Może czas, żeby "Wszyscy Święci" się zeszli i dogadali punkty wspólne wszystkich regulaminów. Bo albo ktoś jest uczciwy i wiarygodny w całym PTTK, albo nigdzie. Teraz to wygląda to tak, że przodownik jest uczciwy w swojej dyscyplinie, a w innej to już nie.
>Czy na obszarze całej Polski?
Zarówno pierwszy punkt i ostatni, jak i ten komentowany obecnie mają swoje zaszłości historyczne, pamiętające czasy, kiedy to przeliczało się 1 pkt GOT = 1 pkt OTP do limitu 20 % punktów na dany stopień odznaki. Na skutek protestów środowiska turystyki górskiej teren zdobywania OTP zawężono, pozostawiając premie za zwiedzanie ciekawszych miejscowości np. na wycieczkach autokarowych. Potem okazało się, że pewne tereny KTG ZG traktuje po macoszemu i żeby można tam było zdobywać jakąś odznakę, to do OTP ponownie przygarnięto Góry Świętokrzyskie i kotliny śródgórskie.
>Czy jezeli wszystkie wycieczki sa poza miejscem zamieszkania to wystarczy, aby w jednym województwie
zdobyc 249 pkt a w drugim 1 pkt?
Sformułowanie regulaminowe jest faktycznie niezbyt logiczne. Ja to zawsze tak interpretowałem, że w jednym województwie nie można zdobyć więcej niż 200 pkt. Teoretycznie punkty można zdobyć w 16 województwach i w żadnym nie będzie wtedy nawet 50 pkt.
>Jak nalezy rozumiec wycieczke trzydniowa szczególnie, jezeli ktos jedzie w teren górsko–pogórzanski i
czesc punktów mozna zaliczyc na OTP, a czesc nie?
Według mnie należy iść trzy dni, przy czym punkt dojścia jednego dnia musi odpowiadać punktowi wyjścia następnego dnia. A rano pierwszego dnia i wieczorem trzeciego dnia można wędrować po górach, niekoniecznie zachowując ciągłość wycieczki. Sam to trenowałem w trochę innej formie, zdobywając równocześnie np. GOT i KOT.
>Dlaczego ten wykaz nie jest skorelowany z Kanonem Krajoznawczym Polski?
Bo oba regulaminy robiły inne osoby, które miały różne cele do osiągnięcia i różne wizje turystyczno-krajoznawcze. W OTP zwiedzanie ciekawszych miejscowości ma być premią-urozmaiceniem dla chodzących pieszo. Kanon ma wskazać najciekawsze obiekty krajoznawcze na terenie Polski.
>Czy zwiedzanie miejscowosci (pełne) moze byc równoznaczne z odwiedzeniem wszystkich (wiekszosci - i jakiej? - w przypadku duzych miast) obiektów wymienionych w Kanonie?
Nie może być. Kanon, jak sama nazwa wskazuje, ma charakter wybiórczy. W jakiejś miejscowości mogą być np. trzy ciekawe kościoły, a w Kanonie będzie tylko jeden, ten najciekawszy. Do OTP należy więc zwiedzić wszystkie trzy, a do Odnzaki Krajoznawczej wystarczy jeden wskazany w Kanonie.
Pozdrowienia
Piotr