Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Spór o odznakę
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-12-15 15:34:50

Kozica dla PTT

(INF. WŁ.) Polskie Towarzystwo Tatrzańskie walczy o swoją ponadstuletnią odznakę z głową kozicy. Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zadecydował, że kozica pozostaje na razie przy PTT.

Teraz sprawą zajmie się jednak, i to głównie z przyczyn proceduralnych, Ministerstwo Gospodarki. Ma ono zbadać, czy Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które kłóci się z PTT o kozicę, faktycznie jest stroną sporu - zadecydował sąd. Jeśli nie jest i jeśli nie ma interesu w tej sprawie, nie może zaskarżać decyzji przyznających kozicę PTT.

Spór jest nie tylko proceduralny, merytoryczny, ale i ambicjonalny - PTT zostało reaktywowane szesnaście lat temu - po przymusowym wcieleniu do PTTK w latach 50., a odznaka z kozicą pochodzi jeszcze z XIX wieku. Stąd też PTT twierdzi, że PTTK nie ma żadnych praw do kozicy, bo nikomu się nie śniło o jego powstaniu, kiedy ustanawiano odznakę.

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, które zajmuje się rozwojem turystyki i ochroną zwierząt w Karpatach i Beskidach, powstało w 1873 r., w 1950 r. zostało formalnie rozwiązane, a praktycznie połączone - z Polskim Towarzystwem Turystycznym - w Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. W 1998 r. PTT reaktywowało się jako osobna organizacja, a w 1990 r. ówczesny Komitet ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej zezwolił mu na używanie odznaki organizacyjnej z głową kozicy - takiej samej, jakiej używało "stare" PTT.

PTTK twierdzi, że kozica należy do niego, bo "stare" PTT zostało przejęte razem z całą jego tradycją i dorobkiem, a "nowe" powinno ustanawiać własne odznaki. Sprawa stała się korowodem decyzji rozmaitych urzędów na temat przyznania kozicy PTT i skarg PTTK na te decyzje; ta, którą zajął się warszawski WSA, jest już siódmą z kolei. Po wczorajszym wyroku stan prawny wygląda tak: Ministerstwo Gospodarki stwierdza brak podstaw do unieważnienia prawa PTT do posługiwania się odznaką z kozicą, a sąd uchyla to stwierdzenie. Sprawa wraca do resortu.

Ma on zbadać, czy skutki jego decyzji mogą dotyczyć PTTK, bo jeśli tak, to może ono stać się uczestnikiem postępowania o przyznanie odznaki; jeśli nie - nic mu do tego, komu jaką odznakę przyznaje resort.

(JBR)

źródło: http://dzis.dziennik.krakow.pl/?2004/12.14/Malopolska/e02/e02.html

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?