Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: odpowiedz JURY konkursu
Autor: Jurek
Data: 2004-11-30 11:42:53

Pozwolę sobie na osobistą refleksję.

O wygranej raczej niemiałem co marzyć.
Pierwszy etap przeszedł jak przeszedł, zanim zauważyłem, że konkurs się zaczął już było drugie pytanie.
W drugim poległem już na początku. Obiektu nie znałem, nie wszystkie dane udało mi się odszukać. Przy pytaniach o dzwony miałem na uwadze Licheń, miałem tam okazję być dwa razy parę lat temu, nie mogłem tego do końca sprawdzić. Co chwilę oddawano tam coś do użytku. Witryna sanktuarium była w przebudowie. Google też jakoś niechciały mnie słuchać.
Jak zauważył ktoś z dyskutantów, problem z uznaniem odpowiedzi miało samo jury.
Nie znamy kulis przyczyn uznania odpowiedzi, jeśli ktoś podał dzwon Józef i Dzwon Zygmunta z uzasadnieniem (ze swoimi wątpliwościami co to tych dzwonów) to nic chyba nie stało na przeszkodzie; natomiast jeśli ktos podał tylko Dzwon Zygmunta to już nie powinien być uznany. No cóż jakaś rysa na konkursie.

Kolejne pytanie to już kpina z uczestników. Ja rozumiem pytanie krajoznawcze ale to pytanie to nawet nie na rocznicowy konkurs Ligi Ochrony Przyrody lecz na konkurs Wielka Gra bądź Miliard w Rozumie. Aczkolwiek w Wielkiej grze uczestnik mógł się niejednokrotnie odwołać podając źródło z którego zaczerpnął odpowiedź.
A tutaj apodyktyczną decyzją jury dowiadujemy się, że po drugiej stronie reszki na naszej monecie jest orłan bielik, że nasi przodkowie wogule nie rozróżniali tych ptaków i na proporcach i pieczęciach używali orła (zapewne przedniego) bo przecież nie pieczętowaliby się orłanem czy jastrzębiem.

Szacowne Jury powołuje się na pracę szacownego prof. dr J. Urbańskiego, przemilcza natomiast odpowiedź na postawione pytanie, które pozwolę sobie tutaj uściślić. W jakim akcie prawnym wydanym przez nasze władze bądź Dyrekcję Wolińskiego Parku Narodowego jest napisane, że godłem WPN jest postać Bielika.

Powoływanie się na opracowania z 1970 roku systematyki zwierząd jest nadinterpretacją tejże.
Badania zaliczające bielika do tej konkretnej jednostki systematycznej są oparte na przesłankach naukowych czasów Lineusza i Darwina, poprzez porównywanie szponów, upierzenia, kształtu dzioba itp.
W dobie odkryć ubiegłego wieku w dziedzinie genetyki jednoznaczną odpowiedź co do pokrewieństwa mogło by dac jedynie badanie genetyczne, a nie o to tu wszakże chodzi.
W szkole uczono nas wiele różnych rzeczy, które z czasem uległy zmianie, choćby umiejscowienie grzybów. Kiedyś część królestwa roślin obecnie odrębne królestwo grzybów.
Szczerze mówiąc bazując na pozycji: Atlas Ptaki Polski Jana Sokołowskiego (PZWS, 1972) wiedziałem, że bielik to bielik lecz podejrzewając haczyk jury, sądząc, że kwestia czy bielik jest orłem jest oczywista skonsultowałem swój tok myślenia z googlami i w przeświadczeniu znikomej winy podałem jak większość orzeł bielik.

Myślę, że prof. Jan Miodek jest bardziej wyrozumiały od naszego Jury. Co prawda kręci nosem na taki czy inny zwrot ale jednocześnie stwierdza, forma jest nieprawidłowa lecz skoro używa jej tyle osób itd.

Następne pytanie nastepny pasztet. Znowu trzeba posiadać to jedne jedyne źródło, z którego korzysta szacowne Jury. Dzwonienie do dyrekcji wiadomego PN jest tutaj niepoważne. Sądzisz Łukaszu, że zatrudnieni pracownicy będą się cieszyć z rosnącego zainteresowania ich małym parkiem, w którymś momencie powiedzą proszę szukać w źródłach.

Jako następne proponuję równie frapujące ciekawe krajoznawcze pytanie: które misie mają futro jaśniejsze misie z tatr czy bieszczad. :-(

Pozdrawiam zniesmaczony tą zabawą.
Były uczestnik konkursu.
Dzięki wszystkim za zdrową rywalizację.

Jurek

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?