Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: ptanie.....?
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-11-21 14:35:03

>1) Blacha przewodnika sudeckiego
>PTTK jest zstrzeżona jako wzór
>przewodnika PTTK,

Skoro jest zastrzeżona, to jest oczywiste, że nie wolno jej nadużywać, a zwłaszcza przy reklamowaniu siebie jako właściciela konkurencyjnej wobec PTTK prywatnej firmy, odbierającej klientów BORT-om PTTK a tym samym przyczyniającej się do zmniejszenia dochodu PTTK na realizację celów statutowych. To dokładnie tak jakby obok schroniska PTTK jakiś wysoko postawiony działacz PTTK postawił sobie prywatną chatę z gastronomią i noclegami, powiesił na niej PTTK-oskie znaki i jeszcze bezczelnie twiedził, że skoro jest członkiem PTTK to jest z nim wszystko w porządku.

>a nie jako przewodnika w ogóle. Nie
>jest prawdą, że wolno ją nosić
>tylko świadcząc usługi dla BORT
>PTTK - mogę prowadzić wycieczki
>społecznie, dla własnej frajdy i
>mam prawo ją nosić, bo jestem
>przewodnikiem PTTK, do cholery!

Oczywiście, że społecznie możesz prowadzić i afiszować się PTTK-oskimi blachami ile tylko ich posiadasz, bo nie stanowisz tu żadnej konkurencji, a wręcz przeciwnie - propagujesz turystykę i dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem - co w dzisiejszych czasach jest rzadkością - za darmo.

Wczuj się teraz w taką oto sytuację, która zdarzyła się naprawdę. Otóż ja - jako działacz społeczny PTTK - zakładam prywatną stronę domową, w której propaguję turystykę górską i idee Towarzystwa. Zamieszczam na podstronie tej strony informacje o bazie noclegowej PTTK w Sudetach, zachęcając innych do korzystania z tej bazy. Część danych przekopiowuję ze strony Podkomisji ds. Turystyki Młodzieżowej i Akademickiej ZG PTTK.

I co się teraz dzieje? Otóż jeden z ważnych działaczy Towarzystwa pisze na mnie donos do administratora serwera darmowych stron internetowych, że naruszyłem prawa autorskie. Po kilku godzinach administrator blokuje mi stronę, a starania o jej odblokowanie trwają ponad pół roku.

To było przed ponad rokiem. Teraz ze zdumieniem odkrywam, że ten sam działacz, który z powodu zamieszczenia owych informacji na mojej podstronie zarzucał mi "kradzież dzieła podlegającego prawom autorskim", sam bez najmniejszych skrupułów zamieścił na konkurencyjnej względem PTTK komercyjnej stronie znaki zastrzeżone, stanowiące prawną własność PTTK, w celach reklamowania siebie i swoich usług odbierających klientów jednostkom Towarzystwa, które czerpią dochód z usług przewodnickich.

Ponieważ dochód z pracy przewodników w ramach jednostek PTTK jest przeznaczany na realizację celów statutowych, a on odbiera im klientów, to nie ma najmniejszej wątpliwości, że - w przeciwieństwie do mnie - działa na szkodę PTTK. I dlatego nie powinien się obnosić w ten sposób z PTTK-oskimi przewodnickimi "blachami". I tu nie ma absolutnie żanego znaczenia, że ukończył kursy organizowane przez PTTK i uzyskał uprawnienia przodownickie i przewodnickie: studenckie i państwowe, że jest wysoko postawionym działaczem KTG itp. Skoro drażniło jego oko maleńkie "źdźbło" na mojej skromnej stronie domowej i zrobił z tego wielką sensację, to powinien teraz być konsekwentny i tym bardziej dostrzec u siebie wszystkie wielkie "belki".

>I proszę, nie polemizuj z tym, co
>napisałem, bo tak jest naprawdę, a
>ewentualne inne tłumaczenie będzie
>bezpodstawne.

Zdaję sobie w pełni sprawę, że niezmiernie trudno tu polemizować, ponieważ Twoje poglądy są obciążone sporym ładunkiem subiektywizmu. "Nie można być sędzią we własnej sprawie", tak brzmi znana sentencja rzymska. Ty zaś występujesz w obronie kolegi, z którym jesteś blisko związany poprzez przynależoność do tego samego przewodnickiego środowiska, więc ocenie jego amoralnej postawy nigdy nie będziesz w pełni obiektywny.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?