Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: ptanie.....?
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-11-20 17:36:39

>COTG PTTK w Krakowie jest
>odpowiedzialny przed ZG PTTK za
>dystrybucję odznak przewodników
>górskich PTTK. Są one wydawane
>przewodnikom górskim będącym
>członkami naszego Towarzystwa bez
>względu na to gdzie ukończyli kurs.

Mnie chodzi o sytuację, kiedy przewodnicy posiadający prywatne biuro przewodnickie posługują się w celach komercyjnych znakiem zastrzeżonym dla PTTK. Inaczej mówiąc kiedy noszą na widocznym miejscu PTTK-oską "blachę" przewodnicką w sposób nieuprawniony.

>Ja, mimo,że z zasady nie prowadzę
>odpłatnie grup (robie to bez
>wynagrodzenia) noszę blachę tam
>gdzie uważam to za stosowne - bez
>względu na okoliczności i kogo
>reprezentuję.

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że mogą zaistnieć jednak okoliczności, kiedy przypinanie przewodnickiej "blachy" będzie nadużyciem.

Pozwolę sobie podać analogiczny przykład: Oto ktoś skończył dajmy na to kurs krawiectwa w znanej firmie odzieżowej, jest w niej zatrudniony i wszywa metki firmowe do szytych tam ubrań. I ten sam gość dorabia sobie po godzinach. prowadząc prywatny zakład krawiecki, bo tego prawo nie zabrania. Nie może jednak do szytej przez siebie odzieży doszywać znaków towarowych tamtej firmy, bo to jest ewidentne łamanie prawa. Ba, nawet by mogli go za to z wielkim hukiem wyrzucić z roboty.

Obowiązek przestrzegania tego samego prawa dotyczy także przewodników. Dziwię się, że niektóre osoby często udają, że o tym nie wiedzą lub że tego nie rozumieją.

Bardzo nieciekawie na tym tle wypada postawa T. Dygały. Otóż przed rokiem zamieściłem na jednej z podstron swojej niekomercyjnej strony, propagującej turystykę w Sudetach, dane dotyczące bazy noclegowej schronisk PTTK w Sudetach, które po części skopiowałem ze strony Podkomisji ds. Turystyki Młodzieżowej i Akademickiej KTG ZG. Wówczas Dygała złożył do mnie donos do administratora strony, że "naruszyłem prawa autorskie PTTK" (tego typu dane informacyjne znane nie są chronione prawami autorskimi). Administrator ulegając jednak jego wyrafinowanej manipulacji na okres blisko pół roku zablokował mi tą stronę...

Dziwne, że sam jednak bez żadnych skrupułów zamieszcza na podstronie swojej komercyjnej i konkurencyjnej wobec PTTK strony Przewodnickiego Biura Turystycznego "Niedźwiadek", którego jest współwłaścicielem, kilka znaków zastrzeżonych dla PTTK w celach reklamowania usług turystycznych świadczonych przez to Biuro. Ba, nawet upiera się, że wszystko jest w całkowitym porządku. Czy to nie jest czasami przejaw moralności Kalego?

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?