Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: ptanie.....?
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-11-19 20:57:55

>mam więc pełne prawo nosić odznakę
>przewodnika kiedy chcę i jak chcę,
>bo nabyłem do niej prawo!

Owszem możesz nosić z pewnymi wyjątkami. Jeśli prowadzisz wycieczkę społecznie - nie ma problemu, bo nie wykorzystujesz znaku zastrzeżonego przez PTTK do robienia własnego interesu. Jeśli jednak pracujesz dla własnego czy innego biura turystycznego lub koła przewodnickiego nie będącego w strukturach PTTK, to wówczas nosisz tylko identyfikator. Dlaczego? Bo wówczas już nie występujesz jako przewodnik PTTK, tylko reprezentujesz swoje biuro. Przykładowo T. Dygała - jako współwłaściel Przewodnickiego Biura Turystycznego “Niedźwiadek” - pracując dla siebie nie powinien używać blachy PTTK, bo nie reprezentuje PTTK, a własne przedsiębiorstwo. Nikt jemu nie broni, aby jego przedsiębiorstwo posługiwało się własnymi znakami firmowymi, w tym własną odznaką przewodnicką. A jeśli nie stać ich na wykonanie własnych "blach", to nosić tylko identyfikator.

Dlatego też przykładowo PTT (Polskie Towarzystwo Tatrzańskie), które ma własne koła przewodnickie i zrzesza przewodników z takimi samymi uprawnieniami państwowymi, wprowadziło odznaki przewodnickie własnego, odrębnego wzoru. Im nie wolno używać odznak zastrzeżonych dla PTTK i dlatego mają własne odznaki z napisem Przewodnik Beskidzki PTT. Jest to odznaka przewodników beskidzkich działających w tym stowarzyszeniu.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?