Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Szlaki w Beskidach i Gorcach
Autor: ~Ged
Data: 2004-08-26 12:21:49

Właśnie wróciłem z 10-dniowego wypadu w Beskid Żywiecki i Gorce.
Kilka uwag dot. oznakowania szlaków:
1. Beskid Żywiecki - szlaki generalnie bardzo dobrze oznakowane z kikoma interesującymi wyjątkami:
- początek czerwonego szlaku w Zwardoniu, powyżej schroniska - asfalt, którym prowadzi szlak, zakręca w pewnym miejscu w górę, a szlak w tym miejscu wchodzi w krzaki - może jednak warto by zaznaczyć, że w tym miejscu należy zejść z asfaltu?
- przejście żółtym szlakiem z Soblówki do Glinki - czy ta babcia, która stoi w ogródku powyżej Soblówki i informuje wszystkich turystów, którędy należy iść ma etat w PTTK-u? Jeśli nie,to powinna go jak najszybciej otrzymać, bo w końcu może się jej to znudzić. A może wystarczy w końcu porządnie oznaczyć to przejście?
2. Gorce - SKANDAL to najłagodniejsze określenie, jakiego można użyć na określenie oznakowania szlaków. Po pięciu godzinach schodzenia z Beskidu Żywieckiego, późnym popołudniem wyruszyliśmy z Rdzawki na Stare Wierchy. Już na drugim rozstaju dróg jakiemuś znakarzowi zabrakło farby (albo inteligencji) przez kilkaset metrów trzeba było zgadywać, którędy iść. Co gorsza, układ dróg w terenie nie pokrywa się z tym co pokazuje mapa Compassu. Historia powtarza się jeszcze kilka razy.
Szczytem wszystkiego jest oznakowanie początku szlaku zielonego na Polanie Garbowej - znak początku szlaku umieszczony jest tuż przy ścieżce prowadzacej w las. Nad znakiem jest szlakowskaz wskazujący kierunek szlaku czerwonego. Nie ma więc watpliwości, że zielony szlak dotyczy scieżki tuż obok. tymczasem ścieżka prowadzi nas na... bagna nad Polaną (wrrrrrrr). Sadząc po śladach, nie byliśmy jedynymi, którzy dali się wyprowadzić na manowce. czy naprawdę pod szlakowskazem czerwonym nie można umieścić zielonego?
Z Gorca schodzilismy na orientację, szlak olałem zupełnie. Mimo to córka znalazła prawdziwą perełkę - na jednym z rozstajów zauważyła szlak wymalowany na... płaskim kamieniu na ścieżce. Tymczasem tuż obok rosło piękne drzewo, z grubym wyraźnym pniem.

Niniejszym zgłaszam oficjalną prośbę o wysłanie znakarzy z Gorców na jakieś dodatkowe szkolenie, np. w Beskid Żywiecki.
A osobom odpowiedzlym w PTTK-u za turystykę górską sugeruję najpierw małą kilkugodzinną przebieżkę po jakis górkach wokół Rabki, a potem ruszcie w Gorce i - pilnując szlaku - spróbujcie dotrzeć do któregoś schroniska przed zmierzchem. Życzę wam wszystkiego najlepszego :(

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?