Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: jak jest z PTTK-iem
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-08-02 19:20:19
>Myślę, że Zarząd Główny w ramach dyskusji przedzjazdowej powinien postawić problem, jak ma wyglądać struktura sieci PTTK w Polsce. ...
Coś Ci się pokręciło. Działalność pożytku publicznego nie zależy od tego, czy się ma, czy się nie ma osobowości prawnej. Wszystkie oddziały prowadzą działalność pożytku publicznego, jeżeli nie jest to działalność gospodarcza.
Niektórym myli się działalność gospodarcza z działalnością odpłatną pożytku publicznego. I tu, i tu się zarabia, tylko inaczej płaci się podatki i inaczej się wydaje zarobione pieniądze. Nasze władze państwowe chciałyby zepchnąć organizacje społeczne do narożnika działalności gospodarczej, a w interesie tych organizacji jest pozostanie w przeciwnym narożniku - działalności pożytku publicznego.
Zawsze uważałem, że statut PTTK jest mocno dęty. Po co komu oddział, który ma 50 członków i który może niewiele więcej niż przeciętne koło? Z tych 50 osób trudno wybrać jakiś sensowny zarząd, a do tego jeszcze komisję rewizyjną i sąd koleżeński. A z kogo wybierać w tym przypadku jakieś inne komisje? A jak już wybierzemy całe 50 osób, to dla kogo taki oddział ma pracować? Gdyby to było koło terenowe, to wszystkie problemy sprowadzają się do prawidłowego wymiaru wybrania zarządu koła i komisji rewizyjnej. A może takie koło powinno mieć możliwość uzyskania osobowości prawnej, żeby z byle bzdurą nie jeździć do jakiegoś odległego oddziału? Z jednej strony statut zmusza małe jednostki do stania się na siłę oddziałami, a z drugiej uniemożliwia małym jednostkom, żeby mogły być samodzielne.
Według mnie słowo oddział powinno stanowić gwarancję wszechstronności. Jeżeli jakaś grupa członków PTTK nie potrafi być wszechstronna, to nie powinna stanowić oddziału, a tylko koło lub klub.