Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: jak jest z PTTK-iem
Autor: ~Prezes
Data: 2004-07-31 21:20:04

Problem dotyczy sensu prowadzenia przez społeczne Oddziały PTTK akcji letniej i akcji zimowej (na wzór BORT-ów i biur podróży) dla osób z ulicy, czyli młodzieży nie będącej naszymi członkami PTTK. Z osobami tymi trzeba podpisać pełną umowę biuro – klient, trzeba mieć dla świętego spokoju dodatkowe ubezpieczenia itp. Wygodniej jest zapisać ich do PTTK i pomóc w zorganizowaniu własnego wyjazdu klubowego na własny rachunek. Oddział zyskuje pieniądze ze składek członkowskich i nie ponosi ryzyka związanego z organizacją i przebiegiem wyjazdu.
U mnie w PTTK jest ok. 40 przewodników - nauczycieli, którzy prowadzą działalność na umowę – zlecenie lub w formie samozatrudnienia, jako biura handlowo – turystyczne.
Nie widzę więc sensu prowadzenia akcji letniej i zimowej przez pracujący społecznie Zarząd Oddziału PTTK, mający jeszcze nad sobą Komisję Rewizyjną, która krępuje swobodę podejmowania ryzykownych decyzji związanych np. z rezerwacją miejsc na placówkach, których liczbę trudno przewidzieć m.in. z powodu pogody.
W dobie internetu nasi działacze oraz młodzież - potencjalni klienci naszych biur są w stanie sami załatwić sobie noclegi dla grup koleżeńskich i nie muszą wcale czekać, aż Zarząd Oddziału PTTK im to zorganizuje.
Zresztą w tym celu organizowane są różne wyjazdy szkoleniowe, na które pozyskujemy pieniądze w sposób bezpośredni (czyli na konto) lub pośredni (opłaty za przejazdy i noclegi przez sponsorów i zleceniodawców).
Dotacje na akcje letnią i zimową młodzieży kierowane są tylko na rzecz osób ubogich i mają charakter wybitnie socjalny. W tym kontekście PTTK nie jest w stanie rywalizować z ZHP, TPD, PCK, Caritas i innymi nowymi stowarzyszeniami i fundacjami posiadającymi bardzo trafne nazwy i dobrze napisane statuty. Statuty Oddziałów PTTK nie przewidują terminu „rekreacji ruchowej”, a słowo turystyka kojarzy się władzom z komercją.
Nie ma natomiast problemu, aby kadra PTTK uczestniczyła w akcji ZHP, TPD, PCK, Caritas, itd. i tam popularyzowała nasze idee oraz wspomagała swoich partnerów.

Podsumowując:

1. albo Oddział PTTK prowadzi pełną działalność programową i gospodarczą, korzysta z przywilejów organizacji pożytku publicznego i osobowości prawnej i nie brzydzi się zarabianiem pieniędzy,
2. albo prowadzi tylko działalność na rzecz swoich członków (non – profit), utrzymując się ze składek członkowskich, a swoją działalność ogranicza do: informacji turystycznej, szkolenia kadr, pogadanek, prelekcji, wyjazdów klubowych i szkoleniowych, wtedy nie musi zabiegać o dotacje, może utrzymywać się z darowizn swoich członków, może nawet być organizacją pożytku publicznego i mieć osobowość prawną – ale czy jest taka potrzeba, aby uroki przynależności do czegoś wspaniałego zabija dyskusja o przepisach niedoskonałego prawa np. zarządzenia o rekreacji ruchowej, ustawy o odpowiedzialności karnej członków władz stowarzyszeń, ustawy o działalności gospodarczej, itp.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?