Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Uprawnienia przewodnickie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-07-30 20:00:09

Ja na przykład kiedy organizuję w ramach klubu wycieczki w Sudety i prowadzę społecznie tam moich krajan staram się przypomnieć historyczne postacie Wielkopolan i ich związki z Sudetami - rzeczy, których nie dowiedzą się od miejscowych przewodników.

O niektórych mało znanych faktach można przeczytać na naszej stronie klubowej: http://ksp.republika.pl/wielkopolanie.htm
czy przykładowo o zabytkach:
http://ksp.republika.pl/gurowski.htm

http://ksp.republika.pl/pomnik.htm

O pierwszych przewodnikach górskich pisanych przez Wielkopolan:
http://ksp.republika.pl/przew.htm

http://ksp.republika.pl/ostrow.htm

W tym roku wybieramy się w Beskidy na Śląsk Cieszyński, m.in. zamierzamy nawiązać kontakt z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Sportowym "Beskid Śląski" w Republice Czeskiej i szukać śladów prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego, który 1910 roku założył Polskie Towarzystwo Turystyczne "Beskid". Ratajski był jego pierwszym prezesem, zauroczonym krajobrazem śląskich gór i turystyką górską. Wg relacji jego syna, Ziemowita, zdobył chyba wszystkie szczyty Tatr i kilkakrotnie przebywał na Śnieżce. Towarzystwu podarował zakupiony przez siebie szczyt góry Ropiczki. Stanęło na nim, pierwsze w okolicy, polskie schronisko turystyczne.

Ratajski dążył do zacieśnienia stosunków polsko-czeskich i należał wraz z żoną Stanisławą do współzałożycieli Towarzystwa Polsko-Czechosłowackiego w Poznaniu (1925). Za działalność na rzecz zbliżenia tych dwóch narodów nadano mu członkostwo honorowe Towarzystwa, a w roku 1929 otrzymał od rządu czeskiego komandorię Orderu Białego Lwa. W jednym z jego przemówień czytamy: "Tworzy się potężna – jak potężną jest zawiść i nienawiść – koalicja państw rzekomo pokrzywdzonych traktatem wersalskim, sojusz ten zawiera się – jeśli już nie jest zawarty – w moc złowrogą, zagrażającą pokojowi europejskiemu. Nawała ta na widnokręgu już jest widoczna, rośnie z siłą nadciągającej burzy i wyładuje się niechybnie nad narodami czeskim i polskim. Biada Czechom i Polakom, jeśli nie dojrzą grozy bezpośrednio nad nimi wiszącej; biada im, jeśli poprzez najlepsze chęci pokojowe nie dostrzegą dość wcześnie zarzewia pożaru (...)" (z przemówienia na akademii w dniu 28.X.1932).

Za swoje przekonania polityczne Ratajski nie uzyskał poparcia ministra, który - mimo wybrania go 26 czerwca 1934 roku ponownie na prezydentem Poznania - wprowadził do Poznania prezydenta komisarycznego, Tadeusza Ruge.

Kiedy we wrześniu 1939 r. hitlerowska machina wojenna ruszyła na Polskę, przywieziony z Warszawy w teczce prezydent Poznania uciekł, a stanowisko to w tych trudnych chwilach przejął Ratajski.

Czy przy dawnych czechosłowackich umocnieniach warownych w Orlickych horach, Karkonoszach, czy Jizerskich horach ktokolwiek z tamtejszych przewodników sudeckich wspomni o fakcie opowiadania się Ratajskiego za wspólną koalicją polsko-czechosłowacką przeciwko Niemcom, że m.in. za swoją orientację polityczną został przez sanację zdjęty z urzędu prezydenta Poznania, mimo wybrania go przez społeczeństwo miasta?

Nie zapomnimy też o poezji, którą tworzyli Polacy cieniu Łysej Góry - najwyższego szczytu w tym regionie.
Informacja o tym obozie: http://ksp.republika.pl/oboz2004.htm

Mamy swój specyficzny sposób obcowania z górmi i oburzają nas wszelkie administarcyjne zakazy i nakazy uderzające w tego rodzaju turystykę.

Lech

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?