Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Idee fix naszych władz

Autor: Przodownik 1811
Data: 2004-07-18 23:18:58
Tematyka: Tematyka ogólna

>Przodowniku z Wielkopolski,jeśli
>jesteś dobry w temacie gór to zrób
>sobie uprawnienia przewodnika
>będziesz miał problem z głowy.

Jakie mają szanse "obcy" na uprawnienia przewodnickie opiszę dalej, ale wpierw ustosunkuję się do poniższych fałszywych domysłów:

>Nie chciałbym Cię obrażać,ale
>wydaje mi się że nie spełniasz
>warunków uzyskania takich uprawnień
>(minimum średnie wyksztalcenie).

Żle się Tobie wydaje. Warunki spełniam aż nadto. Skończone technikum z maturą to chyba wymagane średnie, nieprawdaż? Doświadczenie w służbie wojskowej na górskiej granicy w Sudetach też chyba może zaświadczać o znajomości gór podad przeciętność? Niestety, niektórym kiedyś za wiele się wydawało i dziś mamy tego skutki...

Ale cofnijmy się trochę wstecz. "KTG stoi na stanowisku, że niewskazane jest nadawanie uprawnień przewodnickich pojedyńczym osobom, oderwanym od stałego kontaktu z terenem uprawnień przewodnickich i ze środowiskiem przewodnickim" (źródło: "Wierchy" 1962, str. 218-221).

Jak należy sądzić takie stanowisko KTG (Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK) przyjęła w swoim czasie pod naciskiem pewnych środowisk przewodnickich.

Obserwując niektóre aroganckie zachowania wobec "obcych" (szczegóły w hiperłączu na dole) można być niemal pewnym, że takie stanowisko przewodników sudeckich jest nadal aktualne. Czy jednak to stanowisko nie narusza konstytucyjnych praw obywatela RP i nie dyskryminuje pasjonatów Sudetów z sąsiednich regionów oraz czy nie jest jedną z przyczyn, że np. w ośrodkach akademickich ciążących ku Sudetom, jak m.in. Poznań, Kalisz, Zielona Góra, Gorzów Wlkp. czy Szczecin, nie powstało żadne koło zrzeszające przewodników sudeckich, a jedyne Studenckie Koło Przewodników Sudeckich znajduje się we Wrocławiu? Mogę tu odpowiedzieć, że dużą rolę, w sensie negatywnym, odegrało to własnie stanowisko.

Ale to samo stanowisko i inne decyzje różnych Komisji ZG PTTK jednak nie stanowiło nigdy przeszkody w przypadku Warszawy, bowiem ludzie blisko "koryta" zawsze mieli przywileje i nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Tak więc działa sobie bez przeszkód w Warszawie Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich i reklamuje Beskidy wśród turystów z Mazowsza. Podobnie robią inne Studenckie Koła przewodników Beskidzkich, m.in. w Łodzi, Lublinie, na Gornym Śląsku, Podkarpaciu i Małopolsce... Prowadzą chatki studenckie i bazy namiotowe i propagują turystykę w tych górach. Widać, że dla Sudetów taka działalność by była chyba komuś bardzo niewygodna.

Co mamy dziś? Jedyne w Polsce Studenckie Koło Przewodników Sudeckich we Wrocławiu nie prowadzi żadnej sezonowej bazy noclegowej i nie udziela się zbytnio w propagowaniu Sudetów wśród mieszkańców innych regionów Polski. Raczej kiszą się "we własnym sosie".

Drży w posadach spółka PTTK-owska "Sudeckie Hotele i Schroniska", sprzedano "Marię Śnieżną", wcześniej PTTK pozbyło się "Czartaka", ledwie zipie "Jagodna", "Andrzejówka"... Na terenie Sudetów zamknięto w ostatnich latach kilkanaście schronisk młodzieżowych stałych, zlikwidowano sezonowe... Na marginesie dodam, że jedyną w Sudetach tanią studencką bazę noclegową w sezonach letnich prowadzi nie wrocławski SKPS, a Akademicki Klub Górski "Halny" (O/Międzyuczelniany PTTK) z Poznania. To chyba o czymś świadczy?

Czy koło (a właściwie mała sekcja przewodników sudeckich) w Poznaniu stanowiła aż takie zagrożenie konkurencją dla miejscowych przewodników, że storpedowano tę inicjatywę i odepchnięto rękę pasjonatów Sudetów z sąsiedniego regionu wyciągniętą w stronę lokalnych środowisk przewodników sudeckich?

Hiperłącza

1. "Jak storpedowano inicjatywę utworzenia Sekcji Przewodników Sudeckich w Poznaniu": http://ksp.republika.pl/poczatki.htm

2. Historyczna pieczątka SPS w Poznaniu: http://ksp.republika.pl/sekcja.gif

Pozdrawiam

Lech
http://kspoz.prv.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania

Idee fix naszych władz - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 8
data najnowszej wiadomości: 2004-07-18
pokaż wszystkie wiadomości

Idee fix naszych władz Autor: Przodownik 1811
Re: Idee fix naszych władz Autor: Tomek Dygała
 └Re: Idee fix naszych władz Autor: Przodownik 1811
  ├Re: Idee fix naszych władz Autor: Tomek Dygała
  │└Re: Idee fix naszych władz Autor: Dudi
  └Re: Idee fix naszych władz Autor: Tomek Dygała
   └Re: Idee fix naszych władz Autor: ~Harnaś
    └Re: Idee fix naszych władz Autor: Przodownik 1811