Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Internetowa Biblioteka PTTK

Autor: ~Maria Janowicz [62.179.59.169]
Data: 2003-10-21 02:30:51
Tematyka: PTTK w internecie

Witam!
Na dzień dzisiejszy Centralna Biblioteka PTTK posiada katalog elektroniczny, w którym zarejestrowano piśmiennictwo, które wpłynęło do zbiorów od czerwca 2002 roku. Baza na razie nie jest zbyt obszerna, ale trwają prace nad jej powiększeniem. Obecnie katalog jest dostępny dla użytkowników biblioteki, ale w roku przyszłym przewidywane jest udostępnienie go na stronie www.pttk.pl i informacja o zarejestrowanych zbiorach będzie dostępna wszystkim zainteresowanym.

Kwestia dostępności do treści publikacji jest sprawą nieco trudniejszą, bowiem każda publikacja jest chroniona ustawą o prawie autorskim, a zamieszczenie jej na stronie wymaga zgody właściciela publikacji (wydawcy, autora lub jego spadkobierów przez 75 lat od śmierci autora). Ale sądzę, że ten wariant jest możliwy w odniesieniu do wydawnictw, których właścicielem jest PTTK.

Koszty? Budowanie zasobów informacyjnych zawsze kosztuje, ale z całą pewnością nie jest pokrywane ze środków finansowych pochodzących ze składek członkowskich. Biblioteka jest utrzymywana przez ZG PTTK, zakup nowości bibliotecznych i konserwacja zbiorów są finansowane z dotacji Ministerstwa Gospodarki. Zbiory są wzbogacane przez dary członków Towarzystwa i zaprzyjaźnione wydawnictwa.
Ale mile widziani będą również wolontariusze zainteresowani pomocą w budowaniu baz komputerowych, sponsorzy prac remontowych oraz wyposażenia biblioteki w nowoczesny sprzęt i meble!
I nie tylko: z ogromnym zainteresowaniem oczekuję podpowiedzi, jak kształtować funkcjonowanie biblioteki krajoznawczej, aby życzliwie spełniała oczekiwania użytkowników.

Pozdrawiam

Maria Janowicz

Internetowa Biblioteka PTTK - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2003-10-23
pokaż wszystkie wiadomości

Internetowa Biblioteka PTTK Autor: Davvid
Re: Internetowa Biblioteka PTTK Autor: Łukasz Aranowski
 └Re: Internetowa Biblioteka PTTK Autor: ~Maria Janowicz
  └Re: Internetowa Biblioteka PTTK Autor: Davvid
   └Re: Internetowa Biblioteka PTTK Autor: ~Maria Janowicz
    └Re: Internetowa Biblioteka PTTK Autor: Łukasz Aranowski