Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju

Autor: Stonka
Data: 2023-09-17 23:35:30
Tematyka: Przyszłość PTTK

Trzeba mieć wizję...
Jak ma wyglądać nowoczesne schronisko turystyczne na Jeżowej Wodzie w Beskidzie Wyspowym? Można głosować na najlepszy projekt
Autor: Alicja Fałek •

© Dostarczane przez Gazeta Krakowska

Wiesław Cholewa (w 2018 r. znalazł się na liście 100 najbogatszych Forbsa), współzałożyciel Murapolu, największej polskiej firmy deweloperskiej w Polsce, po udanym przeprowadzeniu sukcesji, zajął się działalnością prospołeczną. Został fundatorem i prezesem Fundacji Ideanova. Od 2021 r. w Przyszowej prowadzi Ośrodek Wypoczynkowy Jeżowa Woda, który jest częścią większego projektu.

W planie jest budowa na górze Jeżowa Woda schroniska turystycznego oraz Zagrody Limanowskiej. Na pierwszy obiekt został rozpisany konkurs architektoniczny.

- To ma być obiekt na miarę XXII wieku - wyprzedzający swoje czasy, jak kiedyś wieża Eiffla, czy schronisko na Śnieżce. Stąd połączenie funkcji schroniska turystycznego z centrum turystyczno-społeczno-kulturalno-edukacyjnym - podkreśla Wiesław Cholewa.

Architekci mieli przygotować projekt sześciopiętrowego budynku o wysokości do 35 m, z trzema nadziemnymi kondygnacjami i o powierzchni zabudowy od 285 do 440 m kw. Wśród wytycznych było 60 miejsc noclegowych o różnym standardzie. Obligatoryjnie trzeba było zaplanować wspólną ogólnodostępną kuchnię oraz węzeł sanitarny, na osobnych piętrach dormitorium męskie i żeńskie, pokoje w standardzie hotelu trzygwiazdkowego, restaurację i salę bankietową. Najwyższa kondygnacja według założeń miała wychodzić ponad korony drzew i być zarówno wieżą widokową (podziwiać z niej by można panoramę Beskidu Wyspowego i Sądeckiego a także Tatry), jak i mini obserwatorium astronomicznym.

Na konkurs wpłynęło aż 88 projektów z całego świata z czego jury do drugiego etapu wybrało pięć. Projektanci otrzymali uwagi i mieli ponad dwa miesiące na naniesienie poprawek i uzupełnienie koncepcji. Jury po raz kolejny pochyliło się nad projektami 13 września i wybrało zwycięzcę, który otrzyma 5 tys. euro.

- Jury ma już swój typ, a teraz o opinię proszeni są mieszkańcy. Mogą ją wyrazić, biorąc udział w głosowaniu internetowym do 24 września – zaznacza prezes Fundacji Ideanova.

Zwycięzca głosowanie internetowego otrzyma 1 tys. euro. Głosy internautów mogą też okazać się ważne przy wyborze ostatecznego projektu, który zostanie wybrany do realizacji. Nie jest bowiem powiedziane, że schronisko będzie budowane według wybranego przez jury projektu. Ostateczny głos ma inwestor i to on zdecyduje, z którym architektem podpisze umowę.

Wiesław Cholewa zamierza pozyskać środki na budowę nowoczesnego schroniska na Jeżowej Wodzie startując w konkursie Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Jeśli się uda, to inwestycja rozpocznie się już w przyszłym roku. Pierwsi goście mogliby korzystać z obiektu już w 2025 roku.

Z projektami można się zapoznać i zagłosować na jeden z nich KLIKAJĄC TUTAJ.
A my co - Samotnia, Kondratowa ...

Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 13
data najnowszej wiadomości: 2023-09-18
pokaż wszystkie wiadomości

Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: Szymon Nitka
Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: Łukasz Aranowski
Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: Jacek Potocki
 └Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: Szymon Nitka
  ├Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: JanMaciej...
  │└Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: Łukasz Aranowski
  │ ├Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: JanMaciej...
  │ │└Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: Łukasz Aranowski
  │ └Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: JanMaciej...
  └Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: Stonka
   ├Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: Łukasz Aranowski
   │└Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: Szymon Nitka
   └Re: Quo vadis, PTTK - Festiwal Górski w Lądku-Zdroju Autor: JanMaciej...