Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem

Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2023-09-16 11:23:56
Tematyka: Szlaki turystyczne

Jest sądowy finał głośnej sprawy blokowania ścieżki na Gubałówkę
Publikacja: 15.09.2023 09:36

Sąd Rejonowy w Zakopanem zakazał zawężania lub blokowania i ograniczania dostępności szlaku turystycznego prowadzącego od dolnej do górnej stacji kolei linowo-terenowej po zboczu Gubałówki. Bezpłatny szlak został ponownie udostępniony turystom - poinformowały Polskie Koleje Linowe.

Historia związana z pobieraniem opłat za przejście na Gubałówkę i blokowaniem nieruchomości trwa od kilku lat. W ubiegłych latach prywatni właściciele stawiali na stoku Gubałówki punkty poboru opłat żądając od turystów pieniędzy za przejście po ich nieruchomości.

Polskie Koleje Linowe przyznają w komunikacie, że każdy ma prawo do pobierania opłat za przejście po swoich nieruchomościach, jednakże tego typu działanie powoduje, iż górale i Zakopane może być postrzegane jako miejsce, w którym za wszystko trzeba zapłacić. Dlatego w 2021 roku PKL przy współpracy z władzami Zakopanego i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK) podjęły decyzję o przygotowaniu terenu i wytyczeniu nowego bezpłatnego szlaku, którym turyści mogą dotrzeć na Gubałówkę.

W czwartek 14 września bezpłatny szlak PTTK poprowadzony na gruntach PKL i Skarbu Państwa na Gubałówkę został ponownie udostępniony turystom. "Sąd Rejonowy w Zakopanem w swoim postanowieniu zakazał osobie naruszającej prawo własności PKL i Skarbu Państwa zawężania lub blokowania i ograniczania dostępności szlaku turystycznego prowadzącego od dolnej do górnej stacji kolei linowo-terenowej po zboczu Gubałówki, w szczególności budowy ogrodzenia, bram i innych budowli na działkach o nr 43 i 30/2 obręb 4" - przekazały w komunikacie Polskie Koleje Linowe.

Jak dodano, sąd nakazał również osobom blokującym przejście usunięcie elementów budowli zlokalizowanych na tych działkach. Jednocześnie upoważnił PKL do usunięcia elementów budowli i urządzeń wzniesionych na szlaku.

PKL podaje, że turyści mogą wybrać sposób dotarcia na szczyt Gubałówki, np. wędrując jednym z dwóch bezpłatnych szlaków oznakowanych przez PTTK. Czarnym szlakiem – ponownie udostępnionym od 14 września 2023 r. - prowadzącym na nieruchomościach, które są własnością PKL i Skarbu Państwa oraz szlakiem niebieskim – prowadzącym przez Walową Górę. Na szczyt wzniesienia można również wyjechać widokową koleją linowo-terenową PKL.
Źródło jak w linku wyżej.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 11
data najnowszej wiadomości: 2023-10-04
pokaż wszystkie wiadomości

Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem Autor: f3e5g4Hh4X
Re: Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem Autor: Jacek Kuczowic
│└Re: Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem Autor: Łukasz Aranowski
│ └Re: Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem Autor: pbm
│  └Re: Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem Autor: Łukasz Aranowski
│   └Re: Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem Autor: mboro
Re: Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem Autor: JanMaciej...
 ├Re: Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem Autor: Łukasz Aranowski
 │└Re: Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem Autor: JanMaciej...
 └Re: Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem Autor: Łukasz Aranowski
  └Re: Spacerek na Gubałówkę nowym szlakiem Autor: Stonka