Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Jaka jest przyszłość konkursu Poznajemy Ojcowiznę

Autor: JAK
Data: 2023-04-16 14:54:49
Tematyka: Przyszłość PTTK

Jaka jest przyszłość Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego PTTK „Poznajemy Ojcowiznę”

Pojawienie się pod koniec listopada 2022 roku nowego rodzaju sztucznej inteligencji, odbiło się szerokim echem w mediach polskich i zagranicznych. Mówi się wręcz o rewolucji, która istotnie wpłynie na wiele sektorów gospodarki oraz życie ludzi. Rewolucją tą jest stworzony przez Open AI – ChatGPT, czyli chat box, wykorzystujący język GPT-3 oraz kolejny GPT-4 do generacji odpowiedzi na zadane przez użytkowników pytania.
ChatGPT korzysta z informacji zawartych w bazach danych i jest wstanie prowadzić konwersację z użytkownikami, proponować rozwiązania różnorakich problemów oraz pisać książki i różne rozprawki. A to nie wszystko. Można go testować i zadawać różne mądre i niemądre pytania, a on wszystko to zapamiętuje i uczy się kolejnych odpowiedzi uczestnicząc w konwersacji z użytkownikiem.

Już teraz ChatGPT jest wykorzystywany przez pisarzy oraz wierszokletów, którzy chcą zaistnieć w świecie literatury i wydać własną książkę. Zauważył to Amazon i od jakiegoś czasu sprzedaje książki napisane wyłącznie przez ChatGPT. Nie jest to niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę, że napisanie książki przez sztuczną inteligencję jest tańsze i szybsze, niż napisanie książki przez człowieka. Można wywnioskować, że w przyszłości nastąpi dewaluacja zawodu pisarza „sumienia narodu” i wielu podobnych zawodów, które nie wymagają kreatywności, a są tylko powtarzaniem pewnych czynności według ustalonych reguł i algorytmów.

Już w tegorocznej edycji Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” pojawiły się na Mazowszu Zachodnim obszerne prace (przeszło 1000 stron w wersji PDF) poświęcone różnym „świętym męczennikom” i równie „świętym żołnierzom wyklętym”. Kogo wtedy ma oceniać szanowne jury: właściciela pracy widniejącego na stronie tytułowej, czy dyskretnego autora wynajętego do wykonania tego zadania. Widać, że autorzy prac mają w rodzinie braci i siostry, którzy są informatykami lub studentami i wiedzą jak rozmawiać z Open AI GDT. Ocenialiśmy te prace poza konkursem, ale co będzie dalej ? Mówiłem o tym na Krajowej Naradzie Krajoznawców PTTK. Temat ten powinien być jednym z głównych na VII Kongresie Krajoznawstwa Polskiego w Łodzi.

Sam sprawdziłem to na własny sposób. Zadałem cyborgowi temat: „napisz rozprawkę z użyciem wymienionych słów i kojarzonych z nimi obrazów” - Józef Chełmoński, Boczki, Łowicz, Warszawa, Paryż, Radziejowice, Kuklówka, Wola Pękoszewska, Żelechów, Żabia Wola, Ojrzanów. Trzeba było długo czekać, ale efekt był przeogromny. Odpowiedź mnie zadowala i objętościowo i treściowo. Nie śmiałem prosić o więcej.

Microsoft interesuje się wykorzystaniem czatu przy obsłudze robotów. Taki robot mógłby zastąpić np. pracownice Domów Opieki Społecznej obsługujące osoby w terminalnej fazie choroby podopiecznego, itp. Mówi się, że już teraz można zamówić w Japonii i w Chinach kobietę – cyborga lub mężczyznę – cyborga i rozpocząć nowe życie z nowym partnerem / nową partnerką, których to partnerów można zaprogramować wedle własnego „widzi mi się”. Partnerzy nie będą narzekać z powodu kolejek do lekarza, programu TVP Info, itp.

„Koniec świata”, jak zwykł mówić pan Ryszard Popiołek, dozorca w serialu Jana Łomnickiego „Dom”.
Turystyka w Żyrardowie:

http://www.zyrardow.pttk.pl

Żyrardów:

http://www.zyrardow.pl

Jaka jest przyszłość konkursu Poznajemy Ojcowiznę - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2023-04-17
pokaż wszystkie wiadomości