Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: potwierdzenia do popularnej OTP

Autor: cezaar
Data: 2023-03-16 14:26:19
Tematyka: Odznaki

Cześć

1. zgodnie z pkt I. 18. Regulaminu OTP: "Trasa wycieczki (rajdu) powinna być szczegółowo wpisana do Książeczki Wycieczek Pieszych z podziałem na odcinki dzienne i poświadczona przez Przodownika Turystyki Pieszej PTTK (jeśli był obecny na wycieczce, jeśli nie - tylko wtedy gdy ma uprawnienia na dane województwo). W innych przypadkach należy uzyskać potwierdzenie pieczątkami z trasy (np. z urzędów, muzeów, kościołów, sklepów) lub załączyć zdjęcia z trasy, bilety wstępu, cegiełki na renowację obiektu, wydruki z GPS. W przypadku braku potwierdzeń można załączyć szczegółowy opis przebytej trasy."

Więc: a) przewodnik nie może potwierdzić rajdu - tylko PTP PTTK, b) jak wynika z powyższego - należy trasę szczegółowo wpisać do książeczki

2. chodzić i zwiedzać możesz indywidualnie - wtedy należy zgodnie z powyższym cytatem z regulaminu potwierdzić swoją wycieczkę - ja osobiście poza książeczką OTP robiłem własną kronikę - każdą wycieczkę rejestrowałem odbiornikiem GPS - więc wrzucałem plik .gpx na mapkę i miałem jej bardzo dokładny przebieg wraz ze statystykami (np. liczba km, czy czas wycieczki), po drugie robiłem sobie selfie w charakterystycznych miejscach na trasie wycieczki, po trzecie - jeżeli tylko było takie miejsce na trasie - to prosiłem o pieczątki do książeczki (muzeum, informacja turystyczna, urząd - jeśli akurat był to dzień roboczy).
Co do zwiedzania miejscowości - opisuje to dokładnie pkt I. 9. Regulaminu OTP: "Na OTP zalicza się również punkty za zwiedzanie miejscowości i miejsc według punktacji podanej w załączniku nr 1, pod warunkiem wpisania do Książeczki Wycieczek Pieszych obiektów zwiedzanych w danej miejscowości. Wymagane jest zwiedzenie przynajmniej najważniejszych obiektów." Jeżeli zwiedzasz jakąś miejscowość - to wpisujesz w nowej rubryce np. "Zwiedzanie Łowicza" 15 pkt i wpisujesz obiekty, które zwiedziłeś (jeśli wg Ciebie zwiedziłeś wszystkie najważniejsze miejsca w tym mieście - możesz sobie przyznać max punktów z regulaminu, czyli 15; jeśli uważasz inaczej - możesz sobie obniżyć punktację - ewentualnie zrobi to za Ciebie weryfikator, ale wtedy musisz mieć w pamięci, żeby mieć więcej punktów uzbieranych niż wymaga tego dany stopień, aby nie zabrakło Ci na odznakę). Za zwiedzanie miast nie liczyć przedreptanych kilometrów - bo one "siedzą" w punktacji za zwiedzenie miast.

3. Regulamin ogranicza jedynie liczbę stopni jakie możesz zdobyć w danym roku kalendarzowym. Jeden rok = jeden stopień (poza popularną i małą brązową, które możesz zdobyć w tym samym roku). A jak długo będziesz zbierał punkty na dany stopień - tu już nie ma ograniczeń. Możesz wg mnie zdobyć popularną na podstawie wycieczek sprzed 2 lat, pod warunkiem udokumentowania ich w książeczce / kronice.

4. GOT - zasada podobna co w OPT - tu też zdobywasz jeden stopień w jednym roku (pop i m.br możesz zdobyć razem w jednym roku), ale nie ma ograniczeń jak długo chodzisz aby zdobyć odpowiednią liczbę punktów.

potwierdzenia do popularnej OTP - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2023-03-16
pokaż wszystkie wiadomości

potwierdzenia do popularnej OTP Autor: emik
Re: potwierdzenia do popularnej OTP Autor: cezaar
 └Re: potwierdzenia do popularnej OTP Autor: emik
  └Re: potwierdzenia do popularnej OTP Autor: cezaar