Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej

Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2022-11-29 23:15:48
Tematyka: Obiekty PTTK

Cześć.

Z kronikarskiego obowiązku udostępniam link do zbiórki na odbudowę Gorczańskiej Chaty:
https://zrzutka.pl/gorczanskachata

Wrzucam też artykuł o planach OA PTTK w Krakowie.
wtorek, 15 listopada 2022 10:19

Ruszyła zbiórka na odbudowę Gorczańskiej Chaty. Co z ubezpieczeniem?
Autor Marzena Gitler

Oddział Akademicki PTTK w Krakowie podjął decyzję o odbudowie kultowego schroniska, które spłonęło 29 października. Na ten cel już uruchomiono zbiórkę. Zapowiedziano też utworzenie fundacji, która zajmie się odbudowę Gorczańskiej Chaty.

Położone w Gorcach schronisko pomimo akcji ratunkowej, w którą zaangażowanych było 9 jednostek straży pożarnej, spłonęło doszczętnie. Wydarzenia poruszyło bardzo wielu turystów, którzy uwielbiali to miejsce, nazywając je żartobliwie GoChą. Natychmiast pojawiły się też głosy o potrzebie odbudowy Gorczańskiej Chaty, ale PTTK nie od razu podjęło taką decyzję.

Ostatecznie jednak już wiadomo, że schronisko zostanie odbudowane. Pomóc w tym mam internetowa zbiórka.

"Chata zaczęła działać w tym miejscu w 1987 roku jako obiekt będący własnością Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie. Do końca lat 90 XX w. była zarządzana przez Klub Organizatorów i Sympatyków Turystyki Hawiarska Koliba. Od początku istnienia przez jej progi przeszły tysiące turystów. W kuchni, przy jej ciepłym piecu, gotowaliśmy, poznawaliśmy się, dyskutowaliśmy, śpiewaliśmy, czytaliśmy, pracowaliśmy, a to i tak jeszcze nie koniec długiej listy... Chata była dla wielu z nas schronieniem i miejscem odpoczynku, do którego wracaliśmy chętnie od lat. Niestety, w najbliższym czasie nie będzie to możliwe. Pożar strawił starą, drewnianą Chatę całkowicie. Budynek zniknął, ale tylko budynek. Ludzie, którzy tworzyli to miejsce i nadali mu niepowtarzalny klimat zostali. To właśnie z nimi i dla nich postanowiliśmy założyć tę zbiórkę, by pokazać, że to nie koniec historii tego wspaniałego miejsca" - przypomniano na stronie zbiórki, utworzonej na stronie zrzutka.pl.

Jak zapewniają jej twórcy schronisko zostanie odbudowane niemal tak jak poprzednio i będzie nadal dostępne dla każdego: "W dobie coraz większej liczby pensjonatów i hoteli, gospodarstw i domków na wynajem, takich miejsc jak Chata - oferujących noclegi i udostępniających zaplecze socjalne przez całą dobę, w przystępnych cenach - jest coraz mniej. "Nowa" Gorczańska Chata, będzie taka jaką pamiętacie, tylko po prostu opakowanie będzie trochę świeższe."

Zarząd OA PTTK w Krakowie do utworzenia zbiórki upoważnił Radosława Szmyda, Justynę Szmyd, Pawła Miśkowca oraz Agnieszkę Jankowską. Jak poinformowano podjęte też zostaną kroki, aby powołać fundację celową na rzecz odbudowy obiektu, na której rachunek bankowy będą przekazane fundusze z organizowanej zbiórki.

Organizatorzy chcą zebrać 750 tys. zł. Sama zbiórka jednak może nie wystarczyć. Odbudowa nie będzie ani łatwa ani tania. "Mamy nadzieję, że będzie ona (zbiórka - przyp. red.) dobrym początkiem. Z szybkich informacji dotyczących samej odbudowy – jesteśmy po rozmowach z biurem projektów, które zaoferowało pomoc w przygotowaniu kompletnej dokumentacji technicznej i uzyskaniu potrzebnych pozwoleń. Rozmawiamy też z potencjalnymi sponsorami i patronami projektu. Wszystkie szczegóły będziemy na bieżąco publikowali na bieżąco. Pracy jest ogrom, więc prosimy też o odrobinę wyrozumiałości. Z góry dziękujemy Wam za wsparcie i do zobaczenia w Chacie!" - czytamy na stronie Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie.

Oprócz zrzutki na odbudowę Gorczańskiej Chaty uruchomiony został dedykowany rachunek bankowy, na który można wpłacać darowizny. Środki z tego konta będą przeznaczone tylko i wyłącznie na sprawy związane z Chatą - deklaruje PTTK.

Darowizny można wpłaca na konto: BNP 49 1600 1013 1089 0945 2000 0001, Oddział Akademicki PTTK w Krakowie, wpisując cel darowizny: Darowizna na cele statutowe – odbudowa Gorczańskiej Chaty. Darowiznę na konto można odliczyć od podatku, bo OA PTTK ma status organizacji pożytku publicznego (OPP).

Na cel odbudowy zostaną też przeznaczone pieniądze z ubezpieczenia budynku. "Chata była ubezpieczona, również od pożaru. Zaraz po zdarzeniu w niedzielę 30 października rano, szkoda została zgłoszona do ubezpieczyciela i rozpoczęła się standardowa procedura ubezpieczeniowa. Tydzień po pożarze, z ramienia ubezpieczyciela, pogorzelisko odwiedził biegły pożarnik oraz rzeczoznawca. Dokonali oni standardowych oględzin terenu po Chacie" - informuje PTTK. - "Cały czas kompletujemy i na bieżąco dosyłamy wymagane dokumenty. Jak na razie nie ma do nich zastrzeżeń, czekamy na kolejne informacje od ubezpieczyciela. Nie wiemy ile cały proces potrwa. Będziemy informować o wynikach na bieżąco" - zapewnia organizacja.
źródło: https://glos24.pl/ruszyla-zbiorka-na-odbudowe-gorczanskiej-chaty

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 7
data najnowszej wiadomości: 2022-11-29
pokaż wszystkie wiadomości

Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej Autor: Łukasz Aranowski
Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej Autor: Paweł Zań
│└Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej Autor: Łukasz Aranowski
Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej Autor: JanMaciej...
│└Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej Autor: Amotolek
Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej Autor: Łukasz Aranowski
Re: Spłonęła "Gorczańska Chata" w Ochotnicy Górnej Autor: Łukasz Aranowski