Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań

Autor: mboro
Data: 2022-09-16 10:01:48
Tematyka: Odznaki

Cześć!

Ad.1. Kiedy obszar o dużej powierzchni jest zarówno parkiem narodowym, jak i obszarem Natura 2000, to wpisuję punkty za tylko jeden z nich - z reguły za Naturę 2000, bo za nią można zdobyć max. 25 pkt., a nie 15 jak za park narodowy. Gdy sprawa dot. parku krajobrazowego i Natury 2000 - to też za jeden z nich (oba punktowane za max. 25 pkt.)
W książeczce wpisuję tylko typ zwiedzanego obiektu i punkty, a dodatkowo prowadzę "zeszyt potwierdzeń terenowych", w którym wbijam pieczątki i wklejam zdjęcia. Do weryfikacji oddaję oba 'dokumenty'.
I teraz tak: podstawą są zdjęcia (punktowane za 4 pkt.) z różnych punktów wycieczki (byle nie były zbyt blisko siebie) plus pieczątki (za 5 pkt.) ze schronisk turystycznych i kas parku.
Jako przykład podam Ci trzydniowy pobyt w Karkonoszach. To Karkonoski Park Narodowy, ale też dwa obszary Natura 2000 (PLH020006 i PLB020007), w związku z czym zweryfikowano mi 25 pkt. Zdjęcia: Biały Jar, Kopa, Śnieżka, Polana (dzień 1.), Schronisko nad Łomniczką (dzień 2.), ruiny schroniska księcia Henryka (dzień 3.); plus pieczątki: kasa parku narodowego, schronisko Dom Śląski, schronisko Strzecha Akademicka, schronisko Samotnia.
Czasami dany obszar zweryfikuje się za mniejszą liczbę punktów, niż max. Tak miałem w przypadku Obszaru Chronionego Krajobrazu 'Masyw Trójgarbu' - uzyskałem 12 pkt (na 20 możliwych) - za 3 zdjęcia (po 4 pkt.): Skrzyżowanie Siedmiu Dróg, Trójgarb (nie wziąłem wtedy zeszytu, a na szczycie można przybić pieczątkę - za 5 pkt.) i Jagodnik.
Podobnie było w przypadku Obszaru Natura 2000 Las Pilczycki (PLH020069) - uzyskałem 16 pkt. (na 25 możliwych) za 4 zdjęcia: dwie tablice informacyjne (przy dwóch różnych wejściach/wyjściach; jedno nad Odrą i jedno przy Moście Rędzińskim.
Scieżki przyrodnicze punktuję osobno (za max. 5 pkt.), ale staram się, by nie były one jedynym obiektem zwiedzonym na punktowanym obszarze.

Ad.2. Pieczątki można zdobywać w każdym obiekcie znajdującym się na terenie parku/obszaru: schroniska, skrzynki na szczytach, muzea, centra informacyjne, kasy, sklepy, parkingi.

Ad.3. Gorąco polecam korzystać ze strony: https://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/
Tam można zawczasu sprawdzić, czy dany pomnik przyrody jest kilkuobiektowy. Czasem kilka drzew obok siebie z tabliczkami 'Pomnik Przyrody' stanowią osobne (można sprawdzić po numerach ewidencyjnych na ww. stronie) pomniki, a czasem tylko jeden pomnik wielkoobiektowy. Pomnik składający się z kilku drzew zaliczony będzie tylko za 3 pkt. (np. grupa 8 dębów szypułkowych w Parku Złotnickim we Wrocławiu); podczas gdy 8 innych drzew we wrocławskim Parku Leśnickim punktowałem osobno, uzyskując 24 pkt., bo każde z nich było osobnym pomnikiem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę owocnych wycieczek :-)
--------------------
Pozdrawiam
Maciek

OTP: popularna, mała brązowa
GOT: popularna
MOT: popularna
TP: popularna, mała brązowa
i inne ;)

Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2022-09-16
pokaż wszystkie wiadomości

Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań Autor: Kokoloko
Re: Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań Autor: LeszekUminski
│└Re: Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań Autor: Kokoloko
Re: Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań Autor: mboro
 └Re: Odznaka „Turysta przyrodnik” – kilka pytań Autor: Kokoloko