Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Kotlina Kłodzka - trasa na dużą GOT do weryfikacji

Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2022-06-07 10:23:45
Tematyka: Odznaki

Cześć.

Arek prosił, żebym odniósł się do meritum i chyba właśnie nadszedł czas abym to zrobił. :-)

Co do zasady trasy z dziećmi wcale nie muszą być krótsze niż normalne. 10-letni chłopak może spokojnie iść przez cały dzień i śmiało mogę zaryzykować twierdzenie, że przejdzie trasę dłuższą ode mnie. W dodatku zregeneruje się po godzinie pobytu w schronisku, gdy ja będę zdychał na łóżku... ;-)

Problemem dzieci na szlakach (nie tylko w górach) wcale nie jest zmęczenie tylko... nuda. Dziecko wędrując zwyczajnie się nudzi. Wiem, że dla nas - dorosłych przyzwyczajonych do rozmyślań w czasie marszu - brzmi to szokująco, ale te wszystkie "nogi mnie bolą", "jestem zmęczony", "zróbmy postój", "dalej nie idę" wynikają u dzieci wyłącznie ze znudzenia.

Gdy po raz pierwszy pojechałem w góry ze swoją starszą córką, to miała 3,5 roku. I wtedy odkryłem metodę - po prostu w czasie marszu zacząłem opowiadać jej fabułę "Hobbita" (wtedy jeszcze mogłem iść pod górę i mówić jednocześnie - ech, młodość). Efekt? Przeszła bez najmniejszego problemu 15 GOT-ów i NIE CHCIAŁA zatrzymywać się na postoje, bo to przerywało opowieść.

Dlatego uważam rady Jacka za nieco zbyt zachowawcze. Jeżeli masz sposób aby dziecko nie nudziło się na szlaku, to Twoje trasy są OK.

Pozdrawiam,
Łukasz
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Kotlina Kłodzka - trasa na dużą GOT do weryfikacji - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 14
data najnowszej wiadomości: 2022-06-07
pokaż wszystkie wiadomości