Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Frekwencja na wycieczkach

Autor: f3e5g4Hh4X [87.205.139.180]
Data: 2021-01-04 17:20:55
Tematyka: Tematyka ogólna

Witam serdecznie,

operujesz kilometrami, które świadczą o organizacji wycieczek pieszych. Przedstawię statystykę podsumowującą jeden rok z życia pewnej oddziałowej KTP, świetnie zarządzanej przez nieodżałowaną, wspaniałą Koleżankę i Nauczycielkę organizacji wędrownictwa pieszego w postaci rajdów pieszych z wszystkimi ich obowiązkowymi elementami (przodownik lub przewodnik prowadzący, przejście piesze, znaczek rajdowy, meta rajdu z posiłkiem turystycznym, często konkurs w trakcie dnia). Wielce zasłużony Członek Honorowy PTTK - Cześć Jej Pamięci.
Najpierw wyjątek z rocznego sprawozdania merytorycznego:
Komisja Turystyki Pieszej działająca w (...) zorganizowała 11 rajdów pieszych ( w tym jeden 3-dniowy kwalifikowany), w których wzięło udział 1026 uczestników (w tym 625 dzieci i młodzieży).
Aby uaktywnić szeroką grupę młodzieży szkolnej pod opieką swoich nauczycieli, KTP zaproponowała na rok (...) kolejny cykl rajdów – imprez edukacyjnych „Lekcje Ochrony Przyrody z PTTK”. Przy wsparciu finansowym Gminy (...) i we współpracy z Wydziałem Edukacji, Kultury i Sportu (...) zaproponowaliśmy takie formy aktywności ruchowej i umysłowej, w których młodzież zobaczyła sens w poznawaniu piękna ojczystego kraju, jego rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i pomników przyrody a zarazem w zdobywaniu odznak i następnych stopni wtajemniczenia turystycznego. Mamy nadzieję, że wyrosną z nich w przyszłości wspaniali przodownicy i instruktorzy turystyki kwalifikowanej.
Podsumowaniem cyklu był tradycyjny już konkurs fotograficzny z całego cyklu, którego efektem była wystawa zdjęć zorganizowana już trzeci rok z rzędu w Muzeum (...). Również podczas rajdu mikołajkowego (...) podsumowana została rywalizacja szkół w turystyce pieszej za sezon (...).
Teraz trochę statystyki, która wzbudziła tutaj zainteresowanie - na bazie tylko 7 z 11 rajdów, które spięły nam liczebność i sumienność udziału uczestników w cyklu rajdów typowo pod kątem "LOPzPTTK" - operuję Twoją nomenklaturą.
Ilość przodowników prowadzących rajdy - 7 (w tym 2 Młodzieżowych PTP);
Ilość rajdów w cyklu - 7;
Ilość unikalnych uczestników w cyklu (wraz z przodownikami TP) - 304 osoby ( w tym 197 młodzieży i dzieci);
Łączna ilość uczestników rajdów z cyklu (wraz z prowadzącymi) - 571 osób;
I dodatkowo:
Udział w 7 rajdach: 2 dorosłych + 2 dzieci;
Udział w 6 rajdach: 4 dorosłych + 3 dzieci;
Udział w 5 rajdach: 6 dorosłych + 8 dzieci;
Udział w 4 rajdach: 7 dorosłych + 12 dzieci;
Udział w 3 rajdach: 7 dorosłych + 14 dzieci;
Udział w 2 rajdach: 21 dorosłych + 34 dzieci;
Udział w 1 rajdzie: 60 dorosłych + 124 dzieci;
Teraz kilka uwag - tzw. uczestnicy z przypadku (jednorazowi) często idą dla towarzystwa (przyjaciół, koleżanek i kolegów, dla ocen zapisując się do grup szkolnych), ale często, zachęceni atmosferą i dobrą organizacją, stają się pasjonatami rajdów, bo: biorą udział w konkursach, dostają ładny znaczek, poznają coraz to nowe miejsca, zjedzą dobry posiłek i jeszcze drożdżówkę lub owoc. Ale to kosztuje. Dorośli różnych szukają atrakcji - najczęściej jest to miejsce, w które rajd jest organizowany.

I tutaj dziękuję Piotrowi Rościszewskiemu za jego świetny post - organizacja dobrego, profesjonalnego rajdu pieszego, zwłaszcza wyjazdowego, musi kosztować, pomimo iż przodownicy za swój czas i zaangażowanie, dostają ciepły uśmiech i zwiększającą się ilość uczestników na listach na następne rajdy - jest to dla nich największa radość, pomimo kłopotów logistycznych. Najgorsi są malkontenci typu: "taka długa trasa", "czemu tyle czasu na mecie tracimy, jak można by po drodze jeszcze zwiedzić jakieś muzeum", "czemu organizator nie przewidział czegoś dla wegetarian, zamiast kiełbaski z ogniska", itp.
Piotrze - Tobie i najbliższym wszystkiego, co najlepsze; przyłączam się też do Twoich życzeń dla wszystkich turystów: dużych i małych, rodzinnych i samotników, tych wędrujących w dużych grupach (także z dziećmi), ale i tych, którzy potrzebują indywidualnego i cichego wędrowania i pytają: "czy w autokarze będą grupy szkolne, bo to nie moja bajka" :-) Szczęścia w Nowym Roku do aury na szlakach.

Frekwencja na wycieczkach - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 10
data najnowszej wiadomości: 2021-01-23
pokaż wszystkie wiadomości

Frekwencja na wycieczkach Autor: ajkowalski
Re: Frekwencja na wycieczkach Autor: cezaar
│└Re: Frekwencja na wycieczkach Autor: Piotr Rościszewski
Re: Frekwencja na wycieczkach Autor: Amotolek
Re: Frekwencja na wycieczkach Autor: f3e5g4Hh4X
│└Re: Frekwencja na wycieczkach Autor: ajkowalski
Re: Frekwencja na wycieczkach Autor: Jacek Potocki
 └Re: Frekwencja na wycieczkach Autor: ajkowalski
  └Re: Frekwencja na wycieczkach Autor: CapDawson
   └Re: Frekwencja na wycieczkach Autor: ajkowalski