Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Reprint piewszego przewodnika po Karkonoszach

Autor: Przodownik 1811 [77.252.62.223]
Data: 2020-12-01 17:14:00
Tematyka: Tematyka ogólna

Wydawnictwo Wielka Izera wydało reprint przewodnika “Olbrzymie góry z widokami nayznakómitszemi w Dwudźiestu dwóch Rycinach wystawióne, wraz z Mappą” (1827)

mattisolbrzymiegryreprintokladka1scaled.jpg


Właśnie zamówiłem ten reprint, choć od dawna dysponuję kserokopią z oryginału. Chyba mało kto wie, że dzieło to było trzykrotnie wydane w Poznaniu w latach 20-tych XIX wieku dzięki wsparciu ówczesnego namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego Antoniego ks. Radziwiłła, który w tamtych latach nabył pałac wraz folwarkiem w Ciszycy u podnóża Karkonoszy z przeznaczeniem na rodzinną rezydencję. Jest to pierwszy w ogóle w historii przewodnik górski wydany po polsku. Radziwiłłowi i jego córkom rozmiłowanym w tej okolicy niewątpliwie zależało na propagowaniu piękna śląskich gór wśród rodaków i zadbali o to, żeby taki przewodnik w języku polskim się ukazał. Można śmiało zaryzykować twierdzenie, że w dziedzinie popularyzacji Karkonoszy wśród polskiej arystokracji i ziemian Antoni Radziwiłł bez rozgłosu dokonał więcej niż przypisuje się to rosnącej wówczas modzie na podróże i podziwianie romantycznego krajobrazu. Ten wydany po polsku przewodnik Karkonoszach z pewnością zachęcił wiele majętnych polskich rodzin do wyjazdów i zwiedzania Karkonoszy, które tam zostawiały swoje niemałe pieniądze płacąc miejscowej ludności za usługi turystyczne, a tym samym zmniejszając jej ubóstwo. O tym, że w połowie XIX wieku Polacy coraz częściej odwiedzali Karkonosze świadczą zachowane ich liczne wpisy w księgach pamiątkowych Śnieżki.

Wydanie to ma szansę uświadomić lokalne środowiska krajoznawców zainteresowanych Sudetami i przewodników sudeckich o znaczeniu tego przewodnika w historii rozwoju turystyki w regionie sudeckim i przyczynić się do uzupełnienia rażącej luki m.in w opracowaniu Jacka Potockiego pt. "Dzieje turystyki sudeckiej w datach", również na stronie > http://www.pttk.pl/zycie/teksty/index.php?co=sudety01
Pozdrawiam
Lech

http://rugala.sweb.cz/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania
http://www.wktp.pttk.pl/ - Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK - Komisja Turystyki Pieszej
http://www.poznan.ptt.org.pl/ - Oddział Poznański PTT

Reprint piewszego przewodnika po Karkonoszach - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2020-12-10
pokaż wszystkie wiadomości

Reprint piewszego przewodnika po Karkonoszach Autor: Przodownik 1811
Re: Reprint piewszego przewodnika po Karkonoszach Autor: Łukasz Aranowski
Re: Reprint piewszego przewodnika po Karkonoszach Autor: Przodownik 1811