Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Problemy ze śladami GPS (.gpx)

Autor: radmar
Data: 2020-05-12 20:37:01
Tematyka: Szlaki turystyczne

Zależy to od jakości odbiornika. W odbiornikach garmina nigdy nie miałem tego problemu w otwartym terenie, natomiast były takie POJEDYNCZE epizody np. po wejściu do blaszanej biedronki gdzieś na trasie. A garminy użytkuje od jakiś 8 lat. Tak więc zdarzało się to naprawdę sporadycznie, ale na tyle często, że wyrobiło mi to nawyk przechodzenia w tryb z wył. GPS-em przy wchodzeniu do tego typu obiektów. Również zimny start gdzieś w lesie (wymiana baterii) garmin potrafi łapać fix-a dość długo. Bardzo pomaga wtedy zatrzymanie się i poczekanie na złapanie pozycji przez odbiornik.


Co do komórek, miałem jakąś komórkę firmy noname i GPS-em rzucało tak, że ilość km mogła wyjść x4. Obecnie posiadam SAMSUNGA GALAXY A70 i jestem bardzo zadowolony. Działa BARDZO dokładnie, nie rzuca nim, bateria spokojnie starcza na kilkanaście godzin (oczywiście zapisywania śladu z wyłączonym ekranem, a nie używania jako nawigacji z co chwilę wyświetlaną mapą. Tak więc mogę polecić nawigacje GARMINA, których główną zaletą jest zasilanie ze standardowych akumulatorkach AA, które w każdej chwili można wymienić, załadować własne mapy np. wygenerowane z garmin.openstreetmap.nl
Osobiście najlepiej przypadła mi do gustu seria etrex 20/30/20x/30x (UWAGA!!! nie kupować serii etrex 10, która praktycznie nie posiada pamięci umożliwiającej wgranie własnych map. Natomiast jakieś pół roku używałem GARMIN GPSMAP, który nie przypadł mi do gustu, gdyż dokładność była podobna jak i bezantenkowych etrex-ów, natomiast gabaryty i waga dużo większa.
Natomiast jeśli chodzi o szybkość łapania fix-a i zachowanie w pomieszczeniach zamkniętych polecam jakiś nowy tel. SAMSUNGA z wielosystemowym odbiornikiem (GPS, Glonass, Beidou, Galileo). Muszę przyznać, że jeśli chodzi o szybkość łapania fix-a, czas jest praktycznie niezauważalny (1-2 sek.). A w pomieszczeniach zamkniętych nawet gdy zapomnisz wyłączyć logowanie po 8 godzinach ilość przebytych metrów praktycznie nie przybywa.
Marcin Wasilewski
stan na 01.04.2023r.
PTP: lubuskie, PTG: Sudety, m. złota OTP, m. złota GOT

(podaję datę, gdyż system wkleja aktualną sygnaturkę także do starszych postów)

Problemy ze śladami GPS (.gpx) - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2021-08-25
pokaż wszystkie wiadomości

Problemy ze śladami GPS (.gpx) Autor: cezaar
Re: Problemy ze śladami GPS (.gpx) Autor: Lech Rybienik
Re: Problemy ze śladami GPS (.gpx) Autor: radmar
 └Re: Problemy ze śladami GPS (.gpx) Autor: kulikowski