Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Podwójny nocleg na dużą OTP

Autor: Stanisław Łuć [89.64.9.73]
Data: 2019-07-26 19:35:56
Tematyka: Odznaki

Witam!

Wielokrotnie dyskutowano o tym podczas obrad zespołu ds. regulaminów na zlotach przodownickich (zapraszam we wrześniu do Legnicy), pisano o tym także w „Piechurze”. Warto wrócić do tego tematu na forum.

Intencją twórców tego stopnia odznaki było nagrodzenie turystów, którzy podejmą trud większy niż zwykły spacer pod miastem. Którzy wezmą plecak, skompletują ekwipunek biwakowy i pójdą w nieprzerwanej wędrówce: jednego dnia od A do B, drugiego dnia od B do C, trzeciego od C do D itd., aż do pokonania 150 km. Dopisek o możliwości dwóch noclegów w tym samym miejscu (nie chodzi o ten sam hotel – miejsca noclegu, jak zauważyłeś, nie trzeba podawać) pojawił się w związku z pytaniami w rodzaju: a co jeśli będzie załamanie pogody, a co jeśli dostane rozstroju żołądka uniemożliwiającego mi marsz? Wychodząc naprzeciw Komisja Turystyki Pieszej dopisała to zdanie, umożliwiające pokonanie założonej trasy z wstrzymaniem marszu z takiej czy innej przyczyny.
Zamieszczony zapis rzeczywiście umożliwia pokonanie trasy w rodzaju: A-B, B-B, B-C… z pętelką w trakcie. Nie będzie to powodem do odrzucenia wniosku o odznakę. Kwestią sumienia (i własnych możliwości fizycznych) pozostaje pokonanie trasy najmniejszym kosztem bądź stawiając sobie wysokie wymagania.
Jest to odznaka trudna do zdobycia. Dużych OTP przyznano (od momentu jej powstania) ok. 2,5 tysiąca, to jest pięciokrotnie mniej niż nadanych uprawnień przodownika TP.

Szkoda, że nie było okazji pogadać o tym podczas OWRP.

A tak przy okazji: jak trudno jest sformułować zapisy, które nie będą budziły u nikogo wątpliwości. Pociesza mnie to, że wiele znacznie poważniejszych gremiów niż KTP też nie daje sobie z tym rady.

Pozdrawiam
Staszek

ps. Łukaszu poszedłem za Twoją radą

Podwójny nocleg na dużą OTP - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 10
data najnowszej wiadomości: 2019-07-30
pokaż wszystkie wiadomości

Podwójny nocleg na dużą OTP Autor: ajkowalski
Re: Podwójny nocleg na dużą OTP Autor: Stanisław Łuć
│└Re: Podwójny nocleg na dużą OTP Autor: Łukasz Aranowski
Re: Podwójny nocleg na dużą OTP Autor: Stanisław Łuć
 ├Re: Podwójny nocleg na dużą OTP Autor: Łukasz Aranowski
 │└Re: Podwójny nocleg na dużą OTP Autor: Stanisław Łuć
 │ └Re: Podwójny nocleg na dużą OTP Autor: Łukasz Aranowski
 └Re: Podwójny nocleg na dużą OTP Autor: ajkowalski
  └Re: Podwójny nocleg na dużą OTP Autor: Piotr Rościszewski
   └Re: Podwójny nocleg na dużą OTP Autor: ajkowalski