Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Maszt na Murowańcu na Hali Gąsiennicowej

Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2018-09-28 13:34:07
Tematyka: Obiekty PTTK

Cześć.

W tymczasem w Tatrach dzień jak co dzień...
Tatry. Maszt na schronisku Murowaniec bez zgody konserwatora
Aleksander Gurgul
28 września 2018 6:00


Starostwo powiatowe uważa, że na postawienie masztu telefonii komórkowej wystarczyło zgłoszenie. Pracownicy starostwa nie zauważyli jednak, że w lipcu schronisko trafiło do gminnej ewidencji zabytków. Konserwator zapowiada interwencję.

Na maszt telefonii komórkowej, który stanął na dachu schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej, zwrócili uwagę turyści i taternicy.

Sprawę opisaliśmy w poniedziałek. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także prezes spółki PTTK Karpaty, która jest właścicielem schroniska, zapewniali nas wtedy, że wszystko jest w porządku. TPN zgodził się na wybudowanie nowej anteny. W dodatku zdaniem parkowców i operatora schroniska maszt poprawi bezpieczeństwo w Tatrach. Dzięki niemu poprawi się bowiem zasięg telefonii komórkowej. Łatwiej będzie więc wezwać pomoc albo np. powiadomić rodzinę, na którym górskim szlaku się obecnie znajdujemy.

Była zgoda?
Na forach internetowych miłośnicy Tatr drwili przy okazji, że po uruchomieniu przekaźnika prościej będzie niebawem wysłać selfie z Giewontu. Maszt wzbudził spore zainteresowanie turystów. Część z nich uważa jednak, że oszpecił schronisko – budynek, który powstał w latach 1920-1925. „Wyborcza” zapytała więc starostwo powiatowe, czy wydało ono zgodę na jego postawienie.

Katarzyna Siarzewska, inspektor z wydziału budownictwa i architektury w starostwie powiatu tatrzańskiego, poinformowała w rozmowie z nami, że maszt telefonii komórkowej na Hali Gąsienicowej postawiony został tylko na podstawie zgłoszenia.

Sytuacji dziwi się za to Paweł Dziuban, który kieruje delegaturą wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków w Nowym Targu. – Schronisko Murowaniec zostało wpisane do gminnej ewidencji zabytków, kiedy ta była ostatni raz aktualizowana w lipcu 2018 roku. W związku z tym opinię dla takiego obiektu jak maszt telefonii komórkowej powinna wydać miejska konserwator zabytków Natalia Skiepko – uważa Dziuban.

Badamy sprawę
Informację od Dziubana potwierdza Natalia Skiepko, miejski konserwator zabytków w Zakopanem (na mocy porozumienia z konserwatorem wojewódzkim pełni jego obowiązki na tym terenie – przyp. red.). Mało tego, Skiepko przypomina, że jeszcze w lipcu właściciel schroniska otrzymał pismo ze stosownym pouczeniem. Przeczytać w nim można np., że wszystkie prace remontowo-budowlane w budynku można prowadzić, ale po uzgodnieniu ich z konserwatorem zabytków.

Na koniec Skiepko przyznaje, że nie została poinformowana o tym, że na dachu schroniska postawiona zostanie nowa antena komórkowa. – Badamy sprawę. Jeżeli stwierdzimy naruszenie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, podejmiemy interwencję – informuje w związku z tym konserwator z Zakopanego.

Kolejne przekaźniki
Tymczasem przedstawiciele spółki PTTK Karpaty już zapowiadają, że kolejne przekaźniki komórkowe pojawić się mogą na schroniskach w Dolinie Roztoki czy Dolinie Pięciu Stawów. Wszystko zależy od tego, czy firma T-Mobile zdobędzie na nie pozwolenia.

Schronisko Murowaniec zostało otwarte w 1925 r. Rejon Hali Gąsienicowej jest jednym z najbardziej popularnych wśród turystów w Tatrach. Prowadzi z niej wiele popularnych szlaków m.in. na przełęcze Zawrat, Kozią i Krzyżne oraz na szczyty: Kościelec czy Granaty.
źródło: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23975896,x.html
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Maszt na Murowańcu na Hali Gąsiennicowej - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2020-08-20
pokaż wszystkie wiadomości

Maszt na Murowańcu na Hali Gąsiennicowej Autor: Łukasz Aranowski
Re: Maszt na Murowańcu na Hali Gąsiennicowej Autor: j.kalarus
Re: Maszt na Murowańcu na Hali Gąsiennicowej Autor: radmar