Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: PTTK wycofało się z projektu niszczącego Gorce

Autor: Piotr Rościszewski [195.191.163.230]
Data: 2015-08-10 10:53:54
Tematyka: Tematyka ogólna

Czytałem ten artykuł jakiś czas temu. Niestety artykuł nie jest najwyższego lotu i dużo jest w nim typowego bełkotu informacyjnego. Gorce kojarzą mi się przede wszystkim z parkiem narodowym, a tu ni w pięć ni w dziewięć faszeruje się nas informacją o laniu betonu z powodu ścieżek rowerowych, a jak się dokładniej przeanalizuje, to okazuje się, że ścieżki są poza parkiem, a ten straszny beton to niezbędne fundamenty pod wieże widokowe, które nie mają nic wspólnego z rowerzystami.
Co do samych ścieżek, to niestety nasi włodarze gmin nie mają pojęcia co robią i bawią się jak dzieci i robią ścieżki nie według potrzeb rowerzystów, a według własnego widzimisię, a niestety widzimisię mają moja mocno wypaczone. Od tego powinno być PTTK, żeby ich energię ukierunkować w stronę robienia czegoś naprawdę pożytecznego. O ile Jurek Kapłon ma sporą wiedzę na temat turystyki pieszej, to w sprawach rowerowych robi głupstwo za głupstwem i podobnie jak włodarze gmin nie szuka ekspertów i bawi się w Zosię Samosię. A to podczepia się pod tych nierozgarniętych wójtów i burmistrzów, a to się od nich odwraca. I tak źle i tak niedobrze, bo w ten sposób rola PTTK w zakresie turystyki rowerowej staje się coraz bardziej marginalna.
Nie wiem kto wpadł na pomysł, aby na niewielkim górzystym terenie robić 140 km tras rowerowych. Turyści na ogół zwiedzają to, co najciekawsze, szukają asfaltowych dróg i do tego możliwie jak najbardziej płaskich, a jeżdżenie w kółko po zboczu jakiejś góry jest męczące i nudne. Może zadowolić jakąś grupkę pasjonatów górskich odmian sportów rowerowych, ale nie ma nic wspólnego z turystyką i turystycznym oznakowaniem takich tras. Co więcej, używanie znaków kategorii R doi oznakowania takich wyczynowych tras powinno być zabronione, żeby nie wprowadzać w błąd tych, którzy rzeczywiście chcą uprawiać turystykę.
W tym artykule jest więcej bełkotu. Na pewno nie zachęci nikogo do uprawiania turystyki rowerowej wąska ścieżka, stroma, śliska po deszczu i pełna wystających korzeni. Taka droga jest dobra dla niewielkiej grupy wyjątkowych zapaleńców i jeżeli ktoś chce zwiększyć frekwencję rowerzystów w górach, to musi taką drogą poprawić. Poprawa to jedno, a budowanie szerokich mocnych dróg dla ciężkiego sprzętu leśnego to drugie. Komuś coś się pomieszało. Rowerzyści i piesi nie potrzebują szerokich dróg dla "czołgów". Rozumiem, że powinny być na tyle mocne, żeby ich te "czołgi" od razu nie popsuły, ale to rola Lasów Państwowych, żeby tego przypilnować. Jeżeli potrzebują takich dróg, to rowerzyści nie powinni być pretekstem do ich budowania za unijne pieniądze.

PTTK wycofało się z projektu niszczącego Gorce - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 2
data najnowszej wiadomości: 2015-08-10
pokaż wszystkie wiadomości

PTTK wycofało się z projektu niszczącego Gorce Autor: Łukasz Aranowski
Re: PTTK wycofało się z projektu niszczącego Gorce Autor: Piotr Rościszewski