Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach

Autor: Przodownik 1811 [87.99.0.249]
Data: 2014-07-03 10:54:31
Tematyka: Szlaki turystyczne

Szlaki górskie przebiegające przez tereny parków Babiogórskiego i Tatrzańskiego są dobrze utrzymane, prawidłowo i widocznie oznakowane, a tym samym gwarantują bezpieczeństwo turystom. Niestety poza terenami parków sytuacja przedstawia się o wiele gorzej. W Polsce nie ma instytucji odpowiedzialnej za utrzymanie sieci szlaków. Zajmuje się tym głównie PTTK, ale stowarzyszenie to nie jest zobowiązane do koordynacji znakowania i utrzymania szlaków. Brak kompleksowego rozwiązania co do gospodarowania w tym obszarze, prowadzi w efekcie do zanikania szlaków lub wytyczania nowych, które kolidują z już istniejącymi.

Również przyjęte zasady finansowania nie sprzyjają utrzymaniu szlaków w odpowiednim stanie. Opierają się one głównie na dotacjach z ministerstwa sportu i samorządów, ale to czy PTTK je otrzyma i w jakiej wysokości zależy od dobrej woli przyznających. Przykładowo w 2012 r. PTTK nie otrzymało z Ministerstwa Sportu i Turystyki żadnej dotacji na odnowienie szlaków (także górskich). Właśnie z braku pieniędzy tylko w Małopolsce nie zostało odnowionych 575 km szlaków górskich.


Utrzymanie szlaków górskich utrudnia również ich nieuregulowany stan prawny i wynikające z tego roszczenia właścicieli terenów przez które szlaki te przebiegają. Właściciele terenu nie zawsze są zainteresowani ich utrzymywaniem i często po prostu blokują korzystanie ze szlaków. Zdaniem NIK konieczne jest jednoznaczne uregulowanie zagadnień związanych z odpowiedzialnością i finansowaniem utrzymania szlaków turystycznych. (wtłuszczenia moje)
Całość informacji NIK > LINK
Pozdrawiam
Lech

http://kspoz.interiowo.pl/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania
http://www.wktp.pttk.pl/ - Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK - Komisja Turystyki Pieszej
http://www.pttpoz.republika.pl/ - Oddział Poznański PTT

NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2014-07-04
pokaż wszystkie wiadomości

NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach Autor: Przodownik 1811
Re: NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach Autor: Piotr Rościszewski
Re: NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach Autor: Radwa
 ├Re: NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach Autor: Radwa
 └Re: NIK o bezpieczeństwie i szlakach w górach Autor: Krzyś