Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Oznakowanie szlaku turystycznego to reklama!

Autor: slider
Data: 2014-03-04 18:37:38
Tematyka: Szlaki turystyczne

Witajcie

W związku z prognozą rozwoju sieci szlaków turystycznych w Sudetach polskich i czeskich jesteśmy na etapie wymiany korespondencji z różnymi instytucjami, w tym zarządcami dróg. Staramy się o zezwolenia na umieszczenie oznakowania szlaku turystycznego. Zasadniczo nie ma zbyt wielkiego kłopotu, jeśli chodzi o gminy, powiaty czy nadleśnictwa. Podobnie właściciele prywatni. Trafił się właśnie za to jeden arcyciekawy kwiatek. Pozwolę sobie na cytat. Pisze Naczelnik Wydziału Inżynierii Ruchu Drogowego Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu:

"(...)informujemy, że Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury Oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów (Dz. U. Nr. 170, poz. 193 z późniejszymi zmianami) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220, poz. 2181 z dnia 23 grudnia 2003 r. - załącznik I-4) nie obejmuje proponowanego oznakowania.
Wobec powyższego oznakowanie zostanie potraktowane jak reklama i zostanie naliczona opłata."

Wychodzi na to, że znak szlaku turystycznego (w tym szlaki PTTK, rowerowe, jeździeckie, spacerowe etc.) są reklamami. Ponieważ w całej Polsce są ich lekko licząc - miliony to współczuję PTTK - trzeba będzie szykować grube miliardy złotówek na opłacenie "reklam", z uwzględnieniem oczywiście, karnych odsetek za niepłacenie za "reklamy" przez długie lata istnienia szlaków turystycznych w Polsce.
Jeśli dodamy kolejne miliony znaków przy drogach krajowych, powiatowych, gminnych i leśnych to sprawa się robi poważna. Nie wiem, czy wystarczy całego budżetu Unii Europejskiej na taką pomoc finansową.

Koledzy z PTTK, a w szczególności KTG PTTK - szykujcie się na lawinę pozwów o zaległe opłaty. Może pora pomyśleć o kasowaniu turystów za korzystanie ze szlaku? Jakieś bramownice a-la ViaToll? Może fotoradary na Orlej Perci? A ilu nowych kontrolerów znajdzie pracę na szlakach turystycznych? Pomyślcie perspektywicznie... zlikwidujemy bezrobocie...

Oznakowanie szlaku turystycznego to reklama! - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2014-03-06
pokaż wszystkie wiadomości

Oznakowanie szlaku turystycznego to reklama! Autor: slider
Re: Oznakowanie szlaku turystycznego to reklama! Autor: Piotr Rościszewski
 └Re: Oznakowanie szlaku turystycznego to reklama! Autor: HaKaT
  └Re: Oznakowanie szlaku turystycznego to reklama! Autor: Piotr Rościszewski