Cześć.
Odpowiedź KTG ZG PTTK:
http://ktg.pttk.pl/index.php?mod=news&act=showfull&id=1389764797
[cytat]
[b]Komunikatat w sprawie znowelizowanego Regulaminu GOT[/b]
Szanowne Koleżanki,
Szanowni Koledzy
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje znowelizowany regulamin GOT PTTK. Jego wprowadzenie wywołało dyskusje. Mamy nadzieję, że kilka poniższych uwag rozwieje wątpliwości.
1. Od kilkunastu lat obowiązywał regulamin GOT PTTK, który – swego czasu – też budził zastrzeżenia. Dotyczyły one zwłaszcza „przeskoku” ze spisu tras punktowanych na mapki z punktacją. Teraz okazało się, że mapki są miejscami nieaktualne i wymagają korekty (KTG ZG PTTK aktualnie nad nią pracuje), a niektórzy proponują nawet powrót do tradycyjnego spisu wycieczek punktowanych.
2. Uchwaliliśmy przed laty, że zmian w regulaminie GOT PTTK nie wolno robić częściej niż raz na 4 lata z wyjątkiem zmian redakcyjnych i stylistycznych. Dlatego też w ostatnich kilku kadencjach KTG ZG PTTK żadnych zmian, poza uchwaleniem dużej odznaki „Za wytrwałość”, nie wprowadziła.
3. O korektach regulaminu GOT PTTK dyskutowano już od 8 lat. Zastrzeżenia budziło kilka kwestii, a zwłaszcza:
* wiek zdobywania GOT PTTK, który ulegał obniżeniu, mimo wprowadzenia przez PTTK odznak adresowanych do dzieci (np. Siedmiomilowe Buty),
* zróżnicowanie ilości punktów zdobywanych przez dzieci i dorosłych (dzieci czuły się „gorsze”),
* obniżenie rangi GOT PTTK na skutek ułatwień związanych z ich zdobywaniem (zwłaszcza odznak dużych) w porównaniu z wymogami sprzed lat,
* obniżenie rangi GOT PTTK, bowiem zdobywca dużej złotej GOT PTTK nie musiał wędrować i poznawać wszystkich pasm górskich Polski, a nawet – jak mawiali złośliwi – mógł odznaki zdobywać wędrując „wokół jednej góry” lub odbyć np. 2-dniową wycieczkę (jako wielodniową), na której byłoby 7 punktów pośrednich zaliczonych na poczet dużej GOT PTTK,
* fakt, iż zgodnie z dotychczasowym regulaminem można było wszystkie stopnie małe i popularną GOT PTTK zdobyć poza polskimi górami.
Wprowadzone zmiany dotyczą głównie dużych GOT PTTK. Zgodnie z apelami niektórych Koleżanek i Kolegów „ratowaliśmy” GOT PTTK podnosząc wymogi, a zatem i rangę odznaki. Inaczej mówiąc, nowy regulamin koryguje niektóre dotychczasowe ułatwienia, tj. nawiązuje po części do zapisów, które istniały w regulaminie przed wprowadzeniem tych ułatwień, tj. przed rokiem 1997. Zresztą ówczesne wymagania związane ze zdobywaniem dużych GOT PTTK były większe niż wprowadzone obecnie.
Wprowadzone zmiany kładą nacisk na poznawanie w pierwszym rzędzie polskich gór, co – oczywiście - nie wyklucza wędrowania po górach krajów sąsiadujących (prosimy zwrócić uwagę, na rozszerzenie tych możliwości).
GOT PTTK nie jest odznaką sportową. Jej zadaniem jest popularyzacja poznawania gór, o czym przed laty pisał W. Krygowski, a nie wyścig i rywalizacja w pokonywaniu odległości i zdobywaniu szczytów. Odznaka ma świadczyć o kwalifikacjach turysty, o znajomości gór. Dlatego ograniczona jest ilość punktów możliwych do zaliczenia na poczet kolejnego stopnia odznaki.
Regulamin GOT PTTK wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez petetekowskie środowiska związane z turystyką osób niepełnosprawnych. Uważamy, że pobyt tych osób w górach nie może się wiązać wyłącznie z wyjazdem samochodem na przełęcz lub koleją linową na ten lub inny szczyt, ale ma także umożliwić wędrowanie i dawać satysfakcję związaną ze zdobywaniem odznak.
Głosy, iż wprowadzone zmiany spowodują spadek ilości zdobywanych odznak, nie powinny nikogo martwić: duża GOT PTTK ma świadczyć o wysokich kwalifikacjach zdobywcy, a nie służyć wypełnianiu tabelek i statystyce. Nie zapominajmy też, że z grona zdobywców GOT PTTK rekrutują się z czasem kandydaci na przodowników turystyki górskiej PTTK. W świetle apeli Koleżanek i Kolegów o podniesienie rangi i określenie niektórych uprawnień przodowników, powinno nam zależeć na jak najwyższym poziomie ich wiedzy i znajomości gór.
Informujemy na koniec, że Prezydium Zarządu Głównego PTTK miało prawo zatwierdzić tekst nowego regulaminu GOT PTTK na posiedzeniu w dn. 13 XII 2013 r. na podstawie art. 31, ust.1, pkt 8 Statutu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Mamy nadzieję, że te kilka uwag wyjaśniają intencje jakie towarzyszyły wprowadzeniu znowelizowanego regulaminu GOT PTTK i odznaka ta będzie nadal szanowanym wyróżnieniem, nobilitującym turystę górskiego.
[i]Jerzy W. Gajewski
przewodniczący KTG ZG PTTK
Janusz Konieczniak
sekretarz KTG ZG PTTK[/i][/cytat]
Pozdrawiam,
Łukasz