Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Polska - rowerowe eldorado

Autor: Piotr Rościszewski [84.205.188.212]
Data: 2012-06-11 18:45:00
Tematyka: Szlaki turystyczne

Postanowiłem nie tworzyć nowego wątku i podpiąłem się pod ten, który wydawał mi się najbardziej zbliżony tematycznie.
O potrzebie istnienia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - ale także i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (nowego) oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (nowego) - zdecyduje w najbliższych latach atrakcyjność oferty, baza noclegowa i konkurencyjność w relacji nie tylko do oferty krajowych firm turystycznych.
No właśnie. Czy ktoś widział kiedykolwiek w PTTK gremium 80 osób, które przez 3 dni dyskutowało tylko o tym, jak zrobić szlaki będące markowymi produktami turystycznymi? A ja własnie byłem na czymś takim. O PTTK ledwie wspominano, że czasem nadaje się jako podwykonawca oznakowania. Poniżej bardziej szczegółowa relacja z tego ważnego wydarzenia.

Wraz z kol. Janem Rychlikiem bylismy w dniach 4-6 czerwca br. w Nałęczowie na konferencji „Znaczenie Zielonych Szlaków Greenways dla rozwoju potencjału turystycznego obszarów wiejskich w krajach hrupy Wyszehradzkiej” jako reprezentanci Śląskiego Klubu Znakarzy Tras Turystycznych PTTK.
Motorem konferencji była Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych „Mila” z Krakowa”, która zamierza zająć się problematyką szlaków Greenways” w Polsce w miejsce nieaktywnej od dwóch lat Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Formalnym organizatorem konferencji była LDG (Lokalna Grupa Działania) „Zielony Pierścień” w Nałęczowie, jedna z 300 grup tego typu w Polsce. Problematyka szlaków Greenways interesuje 40 grup LDG z różnych stron Polski, z których 24 tworzy tematyczną Krajową Sieć Partnerstw Lokalnych. Z gości zagranicznych w konferencji aktywnie uczestniczyli pan Gilbert Perrin z Belgii, Prezes European Greenways Association (Europejskiej Federacji Zielonych Szlaków), pan Daniel Mourek z Czech, reprezentujący Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, pani Krisztina Budal z Węgier, ze Stowarzyszenia na rzecz Metodologii Greenways i pani Sille Talvet z Estonii. W roli obserwatorów w konferencji uczestniczyła delegacja z Petersburga w Rosji, zainteresowana przedłużeniem estońskiego Szlaku Via Hanseatica. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia prowadzone przez przybyłego z USA pana Stevena Glazera, uważanego za twórcę coraz popularniejszej w Polsce zabawy zwanej questingiem (odkrywaniem skarbów), podobnej do harcerskich podchodów.
Zielone Szlaki Greenways wraz z międzynarodowymi szlakami EuroVelo stanowią obecnie oficjalne programy Unii Europejskiej, przenikające się i w wielu krajach realizowane łącznie przez te same organizacje. Programy te umożliwiają ubieganie się przez grupy partnerskie gmin o dodatkowe środki finansowe, niezależnie od innych programów dotacji dla Polski. Ponieważ Unia Europejska stawia na rozwiązania partnerskie, środki finansowe będą przydzielane tam, gdzie samorządy ściśle współpracują z organizacjami społecznymi.
Ideologia szlaków Greenways jest dokładnie taka sama, jak ta, którą od momentu powstania usiłuje realizować nasz Klub Znakarzy jako Śląską Sieć Tras Rowerowych:
– powinna powstać się tras dalekobieżnych łączących najciekawsze miejsca, a wokół nich mogą być tworzone trasy lokalne, m.in. małe pętelki,
– trasy powinny prowadzić bocznymi drogami, na których nie ma ruchu samochodowego lub jest on niewielki, a z konieczności trasy mogą na krótkich odcinkach prowadzić głównymi drogami,
– samorządy powinny zadbać o poprawę stanu dróg tak, aby jazda po nich nie byłą dla rowerzystów dyskomfortem.
W czasie obrad na konferencji podkreślano, że dobrze wykonane dalekobieżne szlaki turystyczne mogą być motorem rozwoju turystyki w gminach, przez które przebiegają, a ciekawe szlaki lokalne mogą pomóc zatrzymać turystów na dłużej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia dotyczące tworzenia markowych produktów turystycznych. W sprawach formalnych Przedstawiciele Krajowej Sieci Partnerstw Lokalnych postanowili powierzyć prowadzenie spraw Greenways Fundacji „Mila”. Miłym akcentem było zapoznanie się z wybranymi atrakcjami turystycznymi na terenie LDG „Zielony Pierścień”. Uczestnicy konferencji zwiedzili kuźnię i skansen w Wojciechowie, odbyli rejs statkiem i zwiedzili rynek w Kazimierzu Dolnym, zwiedzili też zamek w Janowcu, gdzie degustowali miejscowe wino i sery, a na zakończenie konferencji zwiedzili park zdrojowy w Nałęczowie.
Zastanawiające jest to, że zebrani nie uważają PTTK za organizację, która potrafi konkurować z Greenways, a lokalnie podejmuje się jedynie prowadzenia drugorzędnych spraw technicznych związanych z oznakowaniem Zielonych Szlaków. Jako Klub Znakarzy będziemy starać się znaleźć sposób na bardziej aktywne włączenie się do programu Greenways i wytypować z koncepcji Śląskiej Sieci Tras Rowerowych te trasy, które można by realizować poprzez ten program.

Polska - rowerowe eldorado - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 30
data najnowszej wiadomości: 2012-06-12
pokaż wszystkie wiadomości

Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: pilot śmigłowca
│└Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
│ └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: pilot śmigłowca
│  └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
│   └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: pilot śmigłowca
│    └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Piotr Rościszewski
│     ├Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Łukasz Aranowski
│     │├Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
│     ││└Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Łukasz Aranowski
│     │└Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Piotr Rościszewski
│     │ ├Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Łukasz Aranowski
│     │ └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
│     ├Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
│     └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
│      └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Piotr Rościszewski
│       └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
│        ├Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Piotr Rościszewski
│        │└Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
│        │ └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Piotr Rościszewski
│        │  └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
│        │   └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Piotr Rościszewski
│        │    └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
│        │     └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Piotr Rościszewski
│        │      └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Radwa
│        └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Piotr Rościszewski
Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
 └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: Piotr Rościszewski
  └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem
   └Re: Polska - rowerowe eldorado Autor: mimochodem