Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Sejm uchwalił ustawę...

Autor: z.klose
Data: 2011-07-21 13:20:03
Tematyka: Tematyka ogólna

Ale jakie może być zastosowanie tej ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na terenie Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej?
Nie ma tam GOPR-u, nie ma wyciągów narciarskich.
Tam są tylko skałki do trenowania wspinaczki i jaskinie.
Pomijając fakt, że twórca projektu ustawy jest założycielem Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z siedzibą w Podlesicach i jego długoletnim naczelnikiem, nie wątpliwym jest fakt, że JOPR ma tam sporo roboty podczas licznych wypraw ratunkowych do kontuzjowanych "skałkowiczów" i "speleologów", a także narciarzy. Tu chciałbym poinformować zainteresowanych problemem, a zamieszkałym w innych częściach naszego pięknego kraju, że na Jurze również działają ośrodki narciarskie np w Morsku, gdzie można poszusować na (w razie potrzeby sztucznie naśnieżanym) stoku narciarskim.
Błędna jest więc interpretacja, że nie ma tam wyciągów i że JOPR jest tam nie potrzebny. Otóż jest potrzebny i to bardzo. Ratuje życie wszystkim, również takim nie zorientowanym w realiach terenu, przyjeżdżających z różnych zakątków Polski, chcących zasmakować atrakcji miejscowej przyrody wspinając się czy schodząc do licznych jaskiń bez należytego sprzętu i przygotowania.
Paranoją w ustawie jest fakt, że aby mogło istnieć finansowane przez państwo ratownictwo w miejscach do tego potrzebnych (a często ochotnicy z GOPR czy JOPR aby jakoś funkcjonować muszą sami szukać sponsorów i finansować ich działalność), muszą być formułowane przepisy nie do końca przemyślane przez ustawodawcę i wzbudzające wątpliwości obywateli.

Sejm uchwalił ustawę... - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2011-07-21
pokaż wszystkie wiadomości

Sejm uchwalił ustawę... Autor: Przodownik 1811
Re: Sejm uchwalił ustawę... Autor: Piotr Rościszewski
 ├Re: Sejm uchwalił ustawę... Autor: Przodownik 1811
 └Re: Sejm uchwalił ustawę... Autor: martka1
  ├Re: Sejm uchwalił ustawę... Autor: Przodownik 1811
  └Re: Sejm uchwalił ustawę... Autor: z.klose