Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Gordon podpisał co chcieli...

Autor: Przodownik 1811
Data: 2011-02-16 09:05:27
Tematyka: Kadra PTTK

Sekretarz Generalny ZG PTTK chyba zupełnie bezmyślnie podpisał uwagi do projektu Rozporządzenia MSiT ws przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, jakie mu podsunęła Komisja Przewodnicka ZG PTTK. Wiele innych podmiotów zwróciło uwagę na powielanie nonsensownych zapisów z poprzedniego rozporządzenia m.in. wnioskując, aby zlikwidować zapisy nakazujące wynajmowanie przewodnika w parkach krajobrazowych i obszarach całych aglomeracji miejskich oraz terenach podmiejskich, a także przewodników górskich na obszarach pogórzy. Tym samym ZG PTTK opowiada się za dalszym zawężaniem przestrzeni do swobodnego organizowania turystyki, w tym turystyki społecznej. To skandal! Niestety władze PTTK - jak widać działają wyłącznie w interesie lobby przewodników zawodowych, a mają w nosie działalność społeczną i same przyczyniają się do upadku społecznej kadry Towarzystwa.

Z rzeczonym pismem podpisanym przez Andrzeja Gordona można zapoznać się na stronie internetowej MSiT, gdzie opublikowany został też projekt tego rozporządzenia => LINK

I jeszcze wyjaśnienie: Otóż zgodnie z art. 5 ustawy nowelizującej ustawę o usługach turystycznych z 29 kwietnia 2010 r., dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie m.in. art. 34 ust. 1 ustawy o usługach turystycznych zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy, w brzmieniu nadanym ustawą, nie dłużej jednak, niż przez 3 miesiące od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Nowelizacja u.o u.t. z kwietnia 2010 r. weszła w życie 17 września 2010 r. Po trzech miesiącach od tego dnia, a więc od 18 grudnia 2010 r., przepisy dotychczas obowiązujące przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, przestały obowiązywać. Nowe rozporządzenie nie zostało jeszcze wydane, co powoduje, że istnieje dość poważna luka legislacyjna. Nasuwa się pytanie, czy ministerstwo było przygotowane na te zmiany? Nowelizacja ustawy o usługach turystycznych miała przecież ułatwiać prowadzenie działalności w tym zakresie, a nie utrudniać, a nawet uniemożliwiać. Projekt nowego rozporządzenia został poddany konsultacjom społecznym już po tym terminie. Teraz dopiero urzędnicy ministerialni zaczynają się zastanawiać nad dostosowaniem przepisów do nowej ustawy. Co robili wcześniej? Czy to nie kuriozalny sposób realizacji zmian w przepisach turystycznych.

Gordon podpisał co chcieli... - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2011-02-27
pokaż wszystkie wiadomości

Gordon podpisał co chcieli... Autor: Przodownik 1811
Re: Gordon podpisał co chcieli... Autor: radek83
 └Re: Gordon podpisał co chcieli... Autor: Przodownik 1811