Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Wiatr zmian... :-)

Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2003-04-22 17:45:13
Tematyka: PTTK w internecie

Witam serdecznie!!!

W czasie Świąt Wielkanocnych serwis PTTK zmienił swój macierzysty serwer. Teraz nasze strony będą chodzić dużo szybciej. Szczególnie poprawę odczują uczestnicy dyskusji na Forum PTTK. Przepraszamy serdecznie za błędy, które w tym czasie mogły występować i za okresy braku dostępu do strony - prace staraliśmy sie prowadzić w czasie gdy ruch na serwerze jest najmniejszy. Serdecznie prosimy o zgłaszanie nam wszelkich nieprawidłowości w działaniu serwisu.

Informacja tej treści widnieje na stronie głównej PTTK.

Ostatnie tygodnie były bardzo ciężkie dla naszego serwisu - lawinowo narastający ruch spowodował, że stary serwer praktycznie się zapchał. O ile strony informacyjne jeszcze chodziły "jako-tako", to np. niniejsze forum ładowało sie nieprzyzwoicie wolno. Po długich staraniach i miesiącu przygotowań udało nam się całkowicie zmienić maszynę na której stoją nasze strony. Na przeprowadzkę wybraliśmy okres Świąt Wielkanocnych bo wtedy właśnie bardzo spada ruch na naszym serwerze. Przez kilka godzin nocnych z piątku na sobotę serwis był w ogóle nie dostępny. Potem przez dwa dni trwała walka z błędami, które wynikły na skutek tej przeprowadzki (np. serwis oddzialy.pttk.pl na skutek błędnej konfiguracji DNS nie działał przez 48 godzin). Ostatecznie w drugi dzień Świąt serwis wrócił do dawnej formy - udało nam się nie stracić żadnych danych - nawet forum wróciło do dawnego kształtu*. Za te wszystkie utrudnienia, błędy i problemy w przeciągu ostatnich czterech dni SERDECZNIE WAS PRZEPRASZAM!!!

Gdy nasze strony były tworzone nikt nie spodziewał się takiego ruchu. Nikt też nie spodziewał się takiego dużego zainteresowania usługami obciążającymi procesor serwera - jak forum, wyszukiwarka i inne. W chwili obecnej naszą stronę odwiedza ponad 1400 osób dziennie, a każda z nich wykonuje na stronie średnio kilkanaście kliknięć. Miesięcznie serwer PTTK wysyła do gości serwisu pttk.pl ponad 6 gigabajtów danych w ponad milionie plików.

Zainteresowanie naszym serwisem wykazali również hakerzy, co jakiś czas temu, na szczęście bardzo krótko, było widoczne na stronie. Zaszczyt to dla nas, że ktoś zadał sobie sporo trudu aby włamać się na stronę PTTK. Niestety spowodowało to, że sporo uwagi i energii poświęciliśmy wzmacnianiu zabezpieczeń i zamykaniu licznych furtek, przez które takie ataki były możliwe. Teraz nasz serwer jest już lepiej zabezpieczony - aczkolwiek oczywiście mogliśmy coś przeoczyć.

Ze swojej strony obiecuję Wam, że dołożę wszelkich starań, aby to zainteresowanie internautów naszym małym portalem jeszcze zwiększyć. Ruszył już "Konkurs wiedzy o PTTK", planujemy uruchomienie galerii zdjęć oraz działu "download". Moim osobistym marzeniem jest stworzenie serwisu szlaków opartego o dane gromadzone w Centralnym Rejestrze Szlaków PTTK. Ale to daleka przyszłość. Na razie uczyniliśmy ku niej mały krok...

Serdecznie Was wszystkich proszę o uważne przejrzenie stron PTTK. Z wielką wdzięcznością przyjmiemy wszelkie uwagi na temat jej funkcjonowania. Szczególnie ważnym jest sygnalizowanie wszelkich błędów na stronie. Tak merytorycznych, jak i technicznych. Wiem, że jest ich jeszcze sporo, lecz będą one systematycznie znikać - proszę zatem o cierpliwość.

Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz Aranowski


* O forum szczególnie walczyliśmy, aby nie uronić żadnej bezcennej wiadomości. Wszak zagubienie choć jednego postu z tak cennego (i ciągle żywego) wątku jak np. "Przewodnicy autokarowi" mogłoby być poczytane jako cenzura i przejaw totalnej arogancji admina. :-)
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Wiatr zmian... :-) - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 1
data najnowszej wiadomości: 2003-04-22
pokaż wszystkie wiadomości

Wiatr zmian... :-) Autor: Łukasz Aranowski