Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Spotkanie na Śnieżce

Autor: Przodownik 1811 [87.99.0.249]
Data: 2010-08-09 16:52:56
Tematyka: Tematyka ogólna

Komorowski i Klaus spotkają się na Śnieżce
luk, PAP
2010-08-09, ostatnia aktualizacja 2010-08-09 14:25

Msza św. w intencji ratowników i przewodników górskich oraz rozmowy na temat relacji polsko-czeskich to główne elementy spotkania prezydentów Polski i Czech, Bronisława Komorowskiego oraz Vaclava Klausa, które odbędzie się we wtorek na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy.

Prezydenci wezmą udział we mszy świętej, która odbywa się na Śnieżce co roku, w dniu św. Wawrzyńca - patrona przewodników oraz ratowników sudeckich. Nabożeństwo będą koncelebrowali biskup legnicki Stefan Cichy oraz prymas Czech abp Dominik Duka. Po nabożeństwie zaplanowano rozmowy na temat relacji polsko-czeskich oraz współpracy obu państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Unii Europejskiej oraz NATO - informuje kancelaria prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wicedyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Przemysław Tołoknow poinformował, że Bronisław Komorowski wjedzie wyciągiem z Karpacza na Kopę, a stamtąd pieszo uda się na szczyt Śnieżki. Prezydentowi ma towarzyszyć m.in. marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz przedstawiciele władz samorządowych. Obaj prezydenci spotkają się na szczycie góry.

- Podejrzewam, że prezydent Klaus tradycyjnie wejdzie na Śnieżkę od strony czeskiej - powiedział Tołoknow i dodał, że Klaus uczestniczy w tych uroczystościach co roku. - Bierze udział we mszy św. i spotyka się z ratownikami, ponieważ w przeszłości był członkiem czeskiego odpowiednika GOPR-u i pełnił dyżury w okolicach Śnieżki - tłumaczył Tołoknow.

Według wicedyrektora w uroczystościach weźmie udział około tysiąca pielgrzymów. Co roku w dzień św. Wawrzyńca na najwyższym szczycie Karkonoszy spotykają się Polacy, Czesi i Niemcy.

Prezydent Republiki Czeskiej był Vaclav Klaus był bardzo blisko związany z Lechem Kaczyńskim. Po katastrofie smoleńskiej podkreślał, że Lech Kaczynski był wielką osobowością, synem polskiego narodu i nieprzeciętnym człowiekiem, który zrobił wiele dla stosunków polsko-czeskich. - Straciłem prawdziwego przyjaciela - mówił Vaclav Klaus po katastrofie smoleńskiej

Historia spotkania polskich i czeskich polityków na Śnieżce sięga lat 70. XX w. Tu w 1978 r. przedstawiciele polskiego Komitetu Obrony Robotników - Adam Michnik, Jacek Kuroń, Jan Lityński oraz Antoni Macierewicz spotkali się z Vaclavem Havlem i innymi działaczami opozycyjnej czeskiej Karty 77. W latach 80. odbyło się jeszcze kilka takich spotkań. Na najwyższym szczycie Karkonoszy Havel spotykał się również z Lechem Wałęsą. Było to w marcu 1990 r., kilka miesięcy później obaj opozycjoniści zostali prezydentami swoich krajów.
=> LINK

W Czeskich Karkonoszach i innych czeskich górach nie ma absurdalnego obowiązku wynajmowania przewodników przez grupy. W Polsce natomiast zmusza się turystów do zakupu niechcianych usług i karze grzywną ludzi, którzy nie wynajmą przewodnika i w ramach obywatelskiej działalności dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem za darmo.

Warto przy okazji tego spotkania przypomnieć Prezydentowi RP, że u Prezydenta Czech jest o wiele bardziej prospołecznie w turystyce górskiej, że polskie władze cierpią na jakieś rozdwojenie jaźni, że trąbią o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a jednocześnie zabijają turystykę społeczną w zarodku, w tym szczególnie turystykę młodzieżową.
Pozdrawiam
Lech

http://rugala.sweb.cz/ - strona Klubu Sudeckiego z Poznania
http://www.wktp.pttk.pl/ - Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK - Komisja Turystyki Pieszej
http://www.poznan.ptt.org.pl/ - Oddział Poznański PTT

Spotkanie na Śnieżce - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2010-08-12
pokaż wszystkie wiadomości

Spotkanie na Śnieżce Autor: Przodownik 1811
Re: Spotkanie na Śnieżce Autor: ajkowalski
 └Re: Spotkanie na Śnieżce Autor: Przodownik 1811
  └Re: Spotkanie na Śnieżce Autor: Krzyś
   └Re: Spotkanie na Śnieżce Autor: Przodownik 1811