Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Duża OTP

Autor: romanjas [87.96.124.191]
Data: 2010-08-01 10:22:11
Tematyka: Odznaki

Odświeżę ten nieco już zapomniany temat.
Po co są odznaki turystyki kwalifikowanej?
To, co Ty na ten temat napisałeś, to Twoja opinia, która nie znajduje potwierdzenia choćby w regulaminie OTP. Cytuję: "OTP jest odznaką ustanowioną i nadawaną przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) w celu zachęcania społeczeństwa do uprawiania turystyki pieszej nizinnej, poznawania kraju ojczystego, jego przeszłości, współczesnego dorobku, kultury, piękna krajobrazu i przyrody"

Ty natomiast napisałeś m.in.
moim zdaniem jest to wystarczający czas na zdobycie doświadczenia praktycznego niezbędnego do przystąpienia do egzaminu na przodownika
Tyle, że NIGDZIE nie jest wspomniane choćby słowem, że zdobywanie OTP służy do kształceniu przodowników TP. To, że pewne odznaki są wymagane przy zdobywaniu uprawnień przodownika TP, jest sprawą wtórną. Te odznaki można zdobywać przecież nawet nie będąc członkiem PTTK.
Celem systemu odznak w mojej opinii jest zachęcanie do turystyki pieszej poprzez stawianie stopniowo coraz wyższych wymagań. Zdobycie odznak dużych powinno się wiązać z większym poświęceniem (czasu, sił, chęci) niż w przypadku odznak małych. Temu służy wymóg odbycia każdej wycieczki w jednej nieprzerwanej wędrówce i sporządzenie jej opisu. Robienie wycieczek na raty oznaczałoby, że zdobywający odznakę robi 300 km i dodaje opis krajoznawczy. Jak to się ma do poprzedzającej duże OTP małej złotej, gdzie trzeba zrobić 500 km i odbyć wycieczkę 5-dniową lub dwie 3-dniowe?
Dużych OTP nie ma obowiązku zdobywać. Nie blokują one dostępu do odznak za wytrwałość. Niezbędna jest tylko duża srebrna dla przodownika TP, który chce "awansować" na I stopień, ale sądzę, że komuś takiemu nie przyszłoby do głowy wybrzydzać na wymagania regulaminu jej zdobywania. Ktoś, kto zdobył duże OTP, otrzymuje je jako nagrodę za wysiłek, jaki włożył w ich zdobycie. I powinien mieć z tego tytułu odpowiednią satysfakcję. Obniżanie wymagań odebrałoby wiele z tej satysfakcji, a przecież poza nią tak naprawdę prawie nic więcej się nie zyskuje.
Jeśli ktoś uważa, że branie tygodnia urlopu w celu odbycia wędrówki na dużą OTP jest dziwne, to ja się poważnie zastanawiam, z jakiego powodu ktoś taki uprawia turystykę? I na ile poważnie traktuje jej uprawianie, bo jeśli mało poważnie, to może nie powinien się porywać na duże OTP? Ale to wyłącznie moja subiektywna opinia.
PRZODOWNIK to brzmi dumnie. :)

Duża OTP - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 18
data najnowszej wiadomości: 2010-08-01
pokaż wszystkie wiadomości

Duża OTP Autor: POLO
Re: Duża OTP Autor: poniek
│└Re: Duża OTP Autor: Monika Pszczółkowska
│ └Re: Duża OTP Autor: Tomek Dygała
│  └Re: Duża OTP Autor: Monika Pszczółkowska
│   └Re: Duża OTP Autor: Zbyszek
│    ├Re: Duża OTP Autor: Monika Pszczółkowska
│    │├Re: Duża OTP Autor: Amotolek
│    │├Re: Duża OTP Autor: Dudi
│    ││├Re: Duża OTP Autor: Radwa
│    │││└Re: Duża OTP Autor: Monika Pszczółkowska
│    │││ └Re: Duża OTP Autor: Dudi
│    ││└Re: Duża OTP Autor: Dudi
│    ││ └Re: Duża OTP Autor: romanjas
│    │└Re: Duża OTP Autor: Zbyszek
│    └Re: Duża OTP Autor: Piotr Rościszewski
Re: Duża OTP Autor: Radwa
Re: Duża OTP Autor: Monika Pszczółkowska