Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej

Autor: Przodownik 1811
Data: 2009-11-23 15:05:23
Tematyka: Imprezy PTTK

Przypominam co na ten temat pisałem pół roku temu
Napisałeś tam o m.in.:
4. Społeczny przewodnik po obszarze uprawnień, przekazujący podczas prowadzenia wycieczek (przewodnictwo społeczne nie jest objęte restrykcjami ustawy o usługach turystycznych) informacje krajoznawcze, omawiający obiekty i historię obszaru uprawnień.
Co do stwierdzenia, że przewodnictwo społeczne nie jest objęte restrykcjami ustawy o usługach turystycznych, często okazuje się, że w praktyce jest inaczej. Haniebny art 60 (1) kodeksu wykroczeń, którego zapis nie pozostawia wątpliwości, że wykonywanie zadań przewodnika (pilota wycieczek również) jest w naszym kraju zastrzeżone wyłącznie dla osób z państwowymi uprawnieniami, pozwala szykanować każdą osobę prowadzącą wycieczkę w ramach obywatelskiej działalności społecznej, nie wykluczając przodowników turystyki kwalifikowanej PTTK. I o tym też była dyskusja na zlocie.

Zwrócono uwagę, że w kodeksie wykroczeń wyraźnie brakuje stosownego zapisu, który by wykluczał możliwość dowolnej jego interpretacji i karania takich osób. Warto w tym miejscu jeszcze raz zwrócić uwagę, że środowisko przewodników zawodowych wykorzystuje takie zapisy prawne do zastraszania i wymuszania korzystania ze swoich usług. Jeszcze raz przytoczę tu wymowny przykład takiego zastraszania:
Ani strażnik ani policjant spostrzegając grupę nie wie, czy ta grupa na wrocławskim czy krakowskim Rynku jest wycieczką przedmiotową na "żywej" lekcji historii ze swoim własnym nauczycielem, czy komercyjną imprezą z biura turystycznego z "przewodnikiem-piratem". Jeśli legitymowana osoba, czyli np. nauczyciel, nie ma legitymacji przewodnickiej ani identyfikatora, czyli nie ma uprawnień przewodnika turystycznego, Straż Miejska, Straż Parku lub Policja może dosłownie zastosować przepis Kodeksu Wykroczeń i ukarać np nauczyciela grzywną (500zł - Artykuł 1 §1 Kodeksu wykroczeń). W takim przypadku jedyną pomocą może być oddanie sprawy do sądu i indywidualne rozpatrzenie sprawy przez sędziego, gdzie trzeba będzie udowodnić swoje racje (np. że nie wzięło się od uczniów dodatkowych pieniędzy za prowadzenie lekcji - uczniowie będą musieli zaświadczyć).
Zobacz strona Blanki Myszkowskiej - przewodnika PTTK z Wrocławia => LINK

Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2009-12-01
pokaż wszystkie wiadomości

Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej Autor: Przodownik 1811
Re: Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej Autor: Tomek Dygała
│├Re: Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej Autor: Przodownik 1811
│└Re: Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej Autor: Piotr Rościszewski
Re: Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej Autor: Marcin Czerwiński
Re: Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej Autor: Marcin Czerwiński