Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

kolejny projekt nowelizacji

Autor: turysta1969 [83.15.231.68]
Data: 2009-07-06 13:25:09
Tematyka: Kadra PTTK

W załączeniu link do najnowszego projektu nowelizacji ustawy o usługach turystycznych w tym dotyczący przewodników i pilotów wycieczek (z końca czerwca br.). Proponuję wnikliwą lekturę zarówno tekstu jak i uzasadnienia.

http://bip.msit.gov.pl/download.php?s=2&id=837

Jak widać projekt jest raczej rozsądniejszy od poprzedniego tj. z 25 marca 2009 r.
Nadal pozostawiono pilotaż, choć należałoby go raczej połączyć z przewodnictwem (np. poprzez doszkalające kursy i egzaminy uzupełniające) i zlikwidować. Wprowadzono także przewodnictwo wysokogórskie bez przypisania rejonizacji.
Częściowo uwzględniono propozycje zmian proponowanych w trakcie tzw. konsultacji społecznych. Niektóre zmiany w mojej ocenie idą w dobrym kierunku.
Szczególnie rozsądne jest umożliwienie przewodnikom górskim oprowadzenia poza zakresem uprawnień, ale z wyjątkiem miejsc wydzielonych. Ciekawe jednak co określi właściwy minister w ramach delegacji ustawowej w rozporządzeniu za tzw. miejsca i obszary szczególne - wydzielone ( art. 21 ust. 5 ustawy). Niejasna pozostaje też pozycja przewodników miejskich i rejonizacji terenowych (skreślono ust 1 pkt 6 i ust. 2-3 art.34 ustawy. Nie ma śladu po uprawnieniach "ogólnych" przewodnickich z poprzedniej propozycji a taki kierunek szedłby naprzeciw rozwiązaniom europejskim.
Będzie więc chyba kolejny paradoks, że przewodnik obcy, z kraju UE będzie oprowadzał legalnie po całym obszarze Polsdki a dla Polaka będzie to wiązało się nadal z konsekwencjami.
W sumie zmiany znaczne bo m.in. wprowadzono furtkę do "przewodnictwa i pilotażu" dla osób bez uprawnień państwowych poprzez sformułowania w kilku miejscach :"o ile umowa nie stanowi inaczej". Pół biedy gdy będą to kompetentni instrukorzy PTTK lub przodownicy danej dyscypliny turystyki kwalifikownej (np. uprawnienia wodniackie przy imprezach kajakowych czy żeglarskich albo górskie).
Tomasz z Grudziądza

kolejny projekt nowelizacji - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 3
data najnowszej wiadomości: 2009-07-06
pokaż wszystkie wiadomości

kolejny projekt nowelizacji Autor: turysta1969
Re: kolejny projekt nowelizacji Autor: Przodownik 1811
 └Re: kolejny projekt nowelizacji Autor: turysta1969