Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Na Szlaku - czerwiec 2009

Autor: JanMaciej...
Data: 2009-06-19 17:51:35
Tematyka: Tematyka ogólna

W czerwcowym „Na Szlaku” nr e-6 (228)2009 http://naszlaku.ovh.org/new.htm między innymi informacja o odbyciu w Poznaniu przez Zasłużonych Instruktorów Krajoznawstwa i Instruktorów Krajoznawstwa Polski specjalnego Forum Krajoznawstwa.
Swoje wrażenia opisali Krzysztof R. Mazurski i Krzysztof Tęcza.

Krzysztof R. Mazurski - ” Właściwe obrady miały miejsce w eleganckim hotelu „Edison” w Przeźmierowie, tuż na granicy stolicy Wielkopolski. Wprowadzenia w sytuację i przygotowania do Kongresu, odbywającego się co dziesięć lat, dokonał prezes ZG PTTK Lech Drożdżyński. Po nim autor tych słów – przewodniczący KKraj. ZG PTTK, przedstawił zagadnienie „Polskie krajoznawstwo wobec jednoczącej się Europy”. Józef Partyka – przewodniczący Krajowego Kolegium Instruktorów
Krajoznawstwa, dokonał barwnego i wnikliwego przeglądu stanu, potrzeb i
oczekiwań wobec tej kadry programowej Towarzystwa. Włodzimierz £ęcki – członek
ZG PTTK i wieloletni przewodniczący wspomnianej Komisji, ocenił wyniki ankiety na temat „Kanonu krajoznawczego Polski” i zaprezentował koncepcję przygotowania serii wojewódzkich kanonów.”


Zabrakło omówienia i streszczenia tych wystąpień - jaki cel miało to specjalne Forum Krajoznawstwa?

Krzysztof Tęcza - ”Spraw do przedyskutowania było wiele, jednak najważniejsze, jakie podjęto, moim zdaniem, to kondycja krajoznawstwa w naszym Towarzystwie, wyrażana zarówno stanem ilościowym krajoznawców, jak i ich aktywnością. Biorąc pod uwagę ilość mianowań w ostatnich latach można mieć obawy, czy aby nie stoimy w miejscu. Jeśli przybywa nam Instruktorów Regionu, to – gdy przyjrzymy się nadaniom na wyższe stopnie, nie jest już tak optymistycznie.”

To co robić ? Tam, na szczeblu ZG. Konkluzji nie napisano. Jednak nie zabrakło nawiązania do do spraw bardziej przyziemnych, jest opis wycieczek uczestników FK.

I końcowy artykuł Wrocław miastem nieprzyjaznym dla wycieczek twierdzi Krzysztof R. Mazurski - ”Sezon wycieczkowy w naszym kraju właściwie już się zaczyna. Oznacza to też początek gehenny dla wrocławskich przewodników i ich gości, a dokładniej – dla wycieczek autokarowych, które zdecydowanie dominują wśród przyjeżdżających.

Na Szlaku - jak zwykle warto poczytać.

Na Szlaku - czerwiec 2009 - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 1
data najnowszej wiadomości: 2009-06-19
pokaż wszystkie wiadomości

Na Szlaku - czerwiec 2009 Autor: JanMaciej...