Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: Przewodnicy kłamią

Autor: Przodownik 1811
Data: 2009-05-31 19:22:45
Tematyka: Tematyka ogólna

Zastanawia mnie czy poznański Urząd Marszałkowski podobnie uzasadnia obowiązek posiadania uprawnień przewodnika turystycznego do wykonywania zadań przewodnika na obszarze miasta Poznania, jak marszałek województwa małopolskiego? Oto fragment pisma w tej sprawie:
Pragnę zwrócić uwagę, iż zwłaszcza przy oprowadzaniu grup zagranicznych turystów bardzo istotne jest zachowanie wyjątkowej dbałości o precyzję udzielanych informacji, aby przy założeniu panujących wśród różnych nacji stereotypów nie pozostawiać pola do interpretacji, a w konsekwencji, aby nie dochodziło do rozpowszechniania niesprawiedliwych bądź kłamliwych treści dotyczących naszej historii.
(zobacz => http://tinyurl.com/ll8zc4 )

Ja się pytam? Czy nasi urzędnicy jeszcze nie zdążyli zauważyć zmiany ustroju i sytuacji politycznej Polski? Dokładnie takimi samymi argumentami uzasadniano za czasów PRL-u istnienie cenzury.

Na blogu prawo turystyczne => http://tinyurl.com/ntjbek do którego lektury zachęcam, jest to fachowo skomentowane. Autorem komentarza jest dr Piotr Cybula, prawnik specjalizujący się w branży turystycznej.

Pora aby ktoś z decydentów wreszcie został przywołany do tablicy i jasno odpowiedział, kiedy Polska dostosuje się do międzynarodowych regulacji - zarówno w kwestii uznawania kwalifikacji, jak też opublikowania wąskiej listy obiektów, gdzie tylko i wyłącznie można żądać oprowadzania turystów przez miejscowego przewodnika.

Warto owych urzędników uświadomić, że zawód pilota przewodnika nie podlega regulacji w większości państw tzw. starej Unii. W efekcie możemy doczekać się takiej sytuacji, że Niemiec czy Anglik - bez żadnych formalnych kursów czy uprawnień będzie mógł oprowadzać turystów po Poznaniu, a Polak - nie. Jedynym wyjściem z tego absurdu jest zaprzestanie jakichkolwiek policyjnych kontroli turystów w miejscach publicznych, jak np. uczyniła to Francja, formalnie utrzymując pewne regulacje zawodu.

Lech z Poznania

Przewodnicy kłamią - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 5
data najnowszej wiadomości: 2009-05-31
pokaż wszystkie wiadomości

Przewodnicy kłamią Autor: Przodownik 1811
Re: Przewodnicy kłamią Autor: Amotolek
 └Re: Przewodnicy kłamią Autor: Przodownik 1811
  └Re: Przewodnicy kłamią Autor: JanMaciej...
   └Re: Przewodnicy kłamią Autor: Przodownik 1811