Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Re: O egzaminach PTP

Autor: Rafał Kwatek
Data: 2009-04-24 10:52:11
Tematyka: Kadra PTTK

Twój pomysł Tomku odnośnie obrony wycieczki wydaje mi się całkiem niezłym pomysłem. Jednakże widzę problem w zasadach na jakich zdobywa się dużą OTP.
Cytując regulamin:
Ubiegający się o dużą OTP w stopniu srebrnym musi posiadać małą OTP w stopniu złotym oraz przebyć dwa szlaki o długości co najmniej 150 km każdy, opracowane przez ubiegającego się i zaopiniowane przez Przodownika Turystyki Pieszej, posiadającego uprawnienia na dany teren. Każdy ze szlaków powinien być przebyty w czasie jednej nieprzerwanej wędrówki.
Nieprzerwana wycieczka o długości 150km musi być w większości przykładem bardzo źle metodycznie przygotowanej trasy. Trasa wycieczki powinna być elastyczna ze względu na aspekty bezpieczeństwa, a także mniej prozaiczne sprawy takie jak np. kiepska pogoda, co założenia zawarte dla wycieczek na dużą OTP całkowicie uniemożliwiają. Dlaczego jeśli jesteśmy 8 km od jakiegoś ciekawego zabytku to musimy koniecznie do niego drałować na piechotę asfaltem, zamiast zwyczajnie podjechać, tak jak zrobiłby każdy rozsądny człowiek.

Takie podejście jakie proponuje regulamin OTP do prowadzenia wyjazdu ze sztywno narzuconą trasą, której musimy się kurczowo trzymać niezależnie od tego co się dzieje, jest moim zdaniem błędne. Każdy kto prowadził jakiś obóz wędrowny doskonale wie, że takie poprowadzenie trasy jest zupełnie bezsensowne . Dlatego obrona wycieczki o takich założeniach moim zdaniem nie jest dobrym pomysłem, bardziej polecałbym aby należało w danym województwie przygotować wycieczkę, ale według tych wymogów http://szkolenia.om.pttk.pl/regulamin.php?f=matOT/wytyczneprogramuOT.txt

Jeśli idzie o samą dużą odznakę OTP, to porównajmy ją do odznaki GOT. W GOT odznakę dużą zdobywa się poprzez odbycie 2 wycieczek każdej przechodzącej przez min. 7 z wyznaczonych w regulaminie punktów. W obecnej interpretacji bardziej istotne jest zobaczenie 7 punktów niż odbycie 2 wycieczek. Zatem posiadacz dużej złotej powinien odwiedzić 42 takie punkty rozrzucone po całych polskich górach. Efekt jest taki, że zdobycie odznaki wymaga uzyskania praktycznych umiejętności organizowania wyjazdów w większość polskich gór. Taki też cel stawiany jest przed osobami zdobywającymi dużą GOT. Ciężko mi na podstawie regulaminu OTP powiedzieć jaki jest cel dużych OTP. Co ma sprawdzać przebycie dwóch długich i nieelastycznie dobranych tras?

Być może warto postawić przed zdobywcami dużych OTP jako cel uzyskanie praktycznych umiejętności organizowania wyjazdów pieszych w większość regionów Polski. Wystarczy wprowadzić, że duże OTP zdobywa się poprzez zaliczanie poszczególnych województw np. poprzez spełnienie wymogów na małą brązową OTP (to jest uzyskanie 100 punktów OTP w tym maks 20 za zwiedzanie) w danym województwie. Wystarczy wtedy wymagać od zdobywającego kolejne stopnie OTP zaliczenia 8 województw. Efekt będzie taki, że osoba posiadająca dużą złotą będzie wiedziała jakie są w praktyce możliwości organizowania wycieczek w każdym z województw.

O egzaminach PTP - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 4
data najnowszej wiadomości: 2009-04-24
pokaż wszystkie wiadomości

O egzaminach PTP Autor: Tomek Dygała
Re: O egzaminach PTP Autor: poniek
│└Re: O egzaminach PTP Autor: Amotolek
Re: O egzaminach PTP Autor: Rafał Kwatek