Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Siła Forum (statystyki)

Autor: Łukasz Aranowski [213.241.35.242]
Data: 2009-03-18 13:10:43
Tematyka: PTTK w internecie

Witajcie!

Ponieważ teraz Forum jest naszym wspólnym miejscem spotkań, więc postanowiłem podzielić się z Wami wiadomościami na jego temat - czyli ujawnić statystyki.

Istotną informacją na temat Forum jest tzw. "wskaźnik odrzuceń" czyli współczynnik pokazujących liczbę wizyt jednoodsłonowych (ktoś wszedł na Forum i od razu z niego wyszedł). Pokazuje on jaka część odwiedzin to osoby przypadkowe, których nie interesuje tematyka Forum, a trafiły tu jedynie poprzez źle zadane pytanie wyszukiwarce lub mylący link. Dla naszego Forum jest on dość niski i wynosi średnio 34%, co oznacza że 1/3 wejść na Forum nie powinna być w ogóle wliczana do naszych statystyk.

Biorąc to pod uwagę (czyli przeliczając liczby pokazywane na wprost przez statystyki) okazuje się, że przeciętny zainteresowany użytkownik wchodzi na Forum trzy razy w tygodniu, spędza na Forum około kwadransa i czyta w tym czasie 12 postów. W porównaniu z innymi tego typu stronami jest to naprawdę znakomity wynik, za który Wam dziękuję! :-)

Codziennie odwiedzani jesteśmy prawie 500 razy przez około 300 unikalnych użytkowników. Oczywiście unikalny użytkownik dzisiaj jest unikalny również następnego dnia, dlatego liczby te nie obrazują ile osób TAK NAPRAWDĘ czyta Forum. Ale na szczęście i tą liczbę da się sprawdzić i ku mojemu zdumieniu okazało się, że Forum regularnie czyta ponad 2000 różnych osób (uwzględniając wskaźnik odrzuceń i odcinając osoby wchodzące rzadziej niż raz na dwa tygodnie). Sporo, prawda?

* * *

Co się zmieniło po zdjęciu linka ze Strony Głównej PTTK i zabraniu starej domeny przez ZG PTTK?

1) Negatywne: Ponad dwukrotnie spadła liczba odwiedzin strony (na przyczynę tego stanu rzeczy złożyły się punkty 2 i 3). :-(

2) Negatywne: Budujemy zupełnie od nowa swoją historię w Google - mamy PageRank równy 0 i dalekie miejsce w wynikach wyszukiwania po dowolnych słowach kluczowych. :-(

3) Obojętne: Trochę zmieniła się struktura źródeł odwiedzin. Przedtem w ponad 60% to były wyszukiwarki. Po cofnięciu starej domeny przez ZG liczba ta spadła do 20%, aby dzisiaj odbudować się do 50%. Oznacza to, że mimo niskiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google i tak połowa wejść jest stamtąd.

4) Pozytywne: Niemal dwukrotnie (!!!) spadł wskaźnik odrzuceń (co powinno być jasne po przeczytaniu pkt 2). Teraz na Forum wchodzą głównie osoby zainteresowane. :-)

5) Pozytywne: O kilkanaście procent wzrosła liczba użytkowników. Paradoksalnie teraz nasze Forum jest popularniejsze niż przed zmianą (choć ma mniej odwiedzin, to są to wizyty "lepszej jakości"). :-)

* * *

Kilka informacji o Forumowiczach.

1) Ponad połowa z nas (56%) korzysta z Firefoksa, a tylko niecała jedna trzecia (32%) z Internet Explorera. Czyli wśród naszych gości Firefox jest nadreprezentowany w stosunku do ogółu Polaków (trochę niedoreprezentowana jest Opera - ok. 6% wejść - co mnie dziwi, bo to świetna przeglądarka). Ze słabej pozycji IE należy się cieszyć, bo strona Forum coraz bardziej zmierza do nowoczesności i przestrzegania standardów. Pewnego pięknego dnia (w dalekiej przyszłości) IE po prostu nie poradzi sobie z jej wyświetleniem.

2) Aż 4% z nas używa systemu operacyjnego innego niż Windows, co jest ponad czterokrotnym przekroczeniem średniej ogólnopolskiej. Interpretuję to w ten sposób, że nasze Forum jest jedną z niewielu stron przyjaznych dla urządzeń mobilnych (mało grafiki i duża szybkość) i sporo osób wchodzi na Forum tą drogą. Jak widać mój trud przynosi konkretne wyniki. :-)

3) Niestety co dwudziesty z Was (5,2%) ma rozdzielczość 800x600, co powoduje, że widzą tylko część strony Forum i muszą przewijać pasek poziomy. Ta dwukrotna nadreprezentacja średniej ogólnopolskiej może również mieć związek z punktem wyżej - czyli z urządzeniami mobilnymi.

* * *

Mam nadzieję, że powyższe wyliczenia i analizy komuś się przydadzą. Choćby jako argument w dyskusji o Forum. :-)

Pozdrawiam Was serdecznie,
Łukasz Aranowski
--
Łukasz Aranowski
Strona domowa: http://www.mendel.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/laranowski

Siła Forum (statystyki) - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2009-03-20
pokaż wszystkie wiadomości

Siła Forum (statystyki) Autor: Łukasz Aranowski
Re: Siła Forum (statystyki) Autor: Przemek
│└Re: Siła Forum (statystyki) Autor: Łukasz Aranowski
│ └Re: Siła Forum (statystyki) Autor: Przemek
Re: Siła Forum (statystyki) Autor: Szymon Nitka
 └Re: Siła Forum (statystyki) Autor: Łukasz Aranowski