Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Podanie IP - bezprawne

Autor: Przodownik 1811 [87.99.0.249]
Data: 2007-11-25 09:43:06
Tematyka: PTTK w internecie

Ostatnio wymyślono, że upublicznienie w internecie nru IP może stanowić naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych. Jeśli widoczne jest czyjeś IP lub domena, można zlokalizować komputer. Jeśli zlokalizuje się komputer - można określić osobę, która z niego korzysta (bilingi, logi do sieci itp). Jedyny wyjątek to chyba kafejki internetowe,
Lepiej nie ujawniać numeru komputera
Michał Kosiarski Sławomir Wikariak

Numer komputera pozwala czasem zidentyfikować użytkownika. Dlatego osoba prowadząca forum lub stronę internetową może być uznana za administratora danych osobowych


Wiążą się z tym poważne konsekwencje prawne. Komenda Miejska Policji w Toruniu w księdze gości dzielących się swoimi opiniami ujawniała numery IP ich komputerów. – Praktyka ta, o ile użytkownicy nie wyrażali zgody na udostępnianie tych informacji, jest sprzeczna z prawem – tłumaczy Michał Serzycki, generalny inspektor ochrony danych osobowych. Art. 6 ustawy o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.) przewiduje, że za takie informacje uważa się wszelkie dane o zidentyfikowanej lub możliwej do identyfikacji osobie fizycznej. Wystarczy, że tożsamość takiej osoby można (choćby pośrednio) określić bez nadmiernych kosztów, czasu lub działań. Adres IP komputera w niektórych sytuacjach umożliwia taką identyfikację. Policja byłaby w stanie ustalić, kto pisał na jej forum z komputera w kawiarence internetowej. Bo znając dane o karcie, którą zainteresowany płacił za usługę, lub mając jego portret z kamery przemysłowej, można ustalić tożsamość.

Administratorzy danych osobowych muszą m.in. odpowiednio je zabezpieczyć przed dostępem osób bez uprawnień. Powinni też wydać upoważnienia dla mających dostęp do danych, udzielać informacji osobom uprawnionym itp. Za naruszenie tych zasad grozi nawet odpowiedzialność karna.

Problem dotyczy m.in. dostawców Internetu. Łatwo im powiązać numer IP z danymi abonenta – osoby prywatnej albo firmy. – Podobnie może też być ze stronami internetowymi prowadzonymi przez policję czy prokuraturę, gdyż te organy również mogą uzyskać informację na temat osoby, która posiada konkretne IP – mówi dr Arwid Mednis, partner w kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds.

Czy numery IP często będą danymi osobowymi? – To zależy od charakteru, okoliczności i sposobu, w jaki dane te są gromadzone – zaznacza Serzycki. Jeśli numery IP zbierane są w serwisach internetowych, portalach, forach, to mają one obowiązek – oprócz zapewnienia poufności danych – poinformować o tym np. w polityce ochrony prywatności. Tak robi m.in. portal gazeta. pl. Powiadamia on użytkowników, że zbiera informacje o numerach IP. Dodaje, że ma prawo udostępniać je na żądanie uprawnionych do tego organów państwowych.

Czy zwykła osoba, która prowadzi stronę internetową z forum lub księgą gości umożliwiającą wpisywanie komentarzy przez internautów, automatycznie staje się administratorem danych osobowych z wszystkimi tego konsekwencjami? – Moim zdaniem, nie. Zwykły użytkownik sieci nie może bowiem na podstawie samego numeru IP ustalić osoby, z której komputera wysłano wiadomość – uważa Mednis. Tłumaczy, że dostawca usług internetowych, który potrafi powiązać numer IP z konkretnym użytkownikiem, nie może udzielić takich informacji, gdyż jest związany tajemnicą telekomunikacyjną. Dlatego też prywatne osoby, które prowadzą własne serwisy internetowe, nie przetwarzają danych osobowych, nawet jeśli mają dostęp do numerów IP internautów – podkreśla Mednis.

Piotr Waglowski, autor serwisu VaGla. pl Prawo i Internet

Problem w gruncie rzeczy dotyczy prawa do anonimowej komunikacji. Rozwój technologii komunikacyjnych zmierza w kierunku wykluczenia anonimowego komunikowania się w sieci, ze względu na potrzebę wskazywania odpowiedzialnego za publikowane treści. Jeśli ujawnienie parametrów tożsamości wpisane jest w techniczne protokoły komunikacyjne, to przetwarzanie takich danych jak numer IP komputera, który umożliwia komunikację, jest niezbędne do „wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych” (art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy). Czy chęć pozostawienia komentarza, wysłania elektronicznej wiadomości, nie oznacza de facto zgody na przetwarzanie danych, które są z tą wiadomością w sposób techniczny związane, w tym numeru IP? Może się w przyszłości zdarzyć, że osoby pragnące zachować anonimowość nie będą mogły uczestniczyć w publicznej dyskusji za pomocą Internetu, gdyż wszelkie próby anonimowego komunikowania się będą technologicznie blokowane.

Co to jest adres IP

Adres IP (Internet Protocol address) to unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom sieci komputerowych, w tym także w Internecie. Dzięki niemu wiadomo, z jakiego komputera komunikuje się użytkownik. Numer IP ma postać liczb oddzielonych kropkami np. 82.210.128.60.
źródło: "Rzeczpospolita" =>
LINK

Łukaszu! Na forum PTTK w liście "Ludzie PTTK" są podane nazwiska i imiona osób. Na podstawie podanego IP bez trudu można ustalić ich adresy itp. i mieć w ręku pełne dane osobowe. To stanowi naruszenie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. Musisz poważnie zastanowić się nad sposobem ukrycia domeny IP autorów postów wypowiedzi na forum.

Podanie IP - bezprawne - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 45
data najnowszej wiadomości: 2008-01-17
pokaż wszystkie wiadomości

Podanie IP - bezprawne Autor: Przodownik 1811
Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Amotolek
│└Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Gieno
│ ├Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Przodownik 1811
│ │├Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Gieno
│ ││└Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Przodownik 1811
│ ││ ├Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Amotolek
│ ││ └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Amotolek
│ │└Re: Podanie IP - bezprawne Autor: lucyna
│ │ └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Przodownik 1811
│ │  └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: margoz
│ │   └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Przodownik 1811
│ └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: tomek.jg
Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Agatka C.
│├Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Basia Z.
│└Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Łukasz Aranowski
│ └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Amotolek
│  └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Gieno
│   ├Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Agatka C.
│   │└Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Amotolek
│   └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Amotolek
Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Krzyś
 └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Przodownik 1811
  └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Agatka C.
   └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Łukasz Aranowski
    ├Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Przodownik 1811
    ├Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Amotolek
    └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Krzyś
     └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Łukasz Aranowski
      ├Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Przodownik 1811
      │└Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Andrzeju
      │ ├Re: Podanie IP - bezprawne Autor: z.klose
      │ │└Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Przodownik 1811
      │ │ └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Amotolek
      │ └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Amotolek
      ├Re: Podanie IP - bezprawne Autor: lucyna
      │├Re: Podanie IP - bezprawne Autor: tomek.jg
      │└Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Przodownik 1811
      │ └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Amotolek
      │  └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Przodownik 1811
      │   └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Gieno
      │    ├Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Przodownik 1811
      │    └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: tomek.jg
      └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: Mirek
       └Re: Podanie IP - bezprawne Autor: forlorn_hope