Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zakamuflowana cenzura...

Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-03-03 14:59:13
Tematyka: Krajoznawstwo

ZAKAMUFLOWANA CENZURA KRAJOZNAWSTWA

Formalnie uznane uprawnienia do przekazywania treści krajoznawczych za pomocą głoszenia żywego słowa wycieczkom w terenie są tylko jedne - państwowe przewodnickie. Mówi o nich szczegółowo Ustawa o Usługach Turystycznych i rozporządzenia do niej. Egzamin dający prawo do głoszenia wiedzy krajoznawczej wycieczkom zdaje się przed komisją państwową i urzędnikami przy Urzędzie Wojewódzkim.

Uważam jest to jest po prostu chore. Przewodnictwo turystyczne powinno być wolnym zawodem jak w innych krajach europejskich i jak było w okresie normalności lat 1890 - 1997. Jednak środowiska przewodników zawodowych przepchnęły przepisy sprzeczne z Konstytucją RP ograniczające rolę kadry programowej PTTK (przodowników turystyki pieszej, przodowników turystyki górskiej, przodowników narciarskich itp.). Konstytucja RP gwarantuje wolność rozpowszechniania informacji, zatem także treści krajoznawczych, które zgodnie z jej brzmieniem nie mogą być objęte cenzurą dopuszczającą tylko "prawomyślny" przekaz informacyjny głoszony przez państwowych przewodników, uznanych za "jedynych słusznych głosicieli prawdy". Jest w to istocie zakamuflowana forma cenzury, która w Polsce jest KONSTYTUCYJNIE ZABRONIONA.

W końcu monopolu przewodnictwa turystycznego po miastach nie można
argumentować względami bezpieczeństwa (jak w górach), a tu też wprowadzono cenzurę. Jeżeli
ja - jako przodownik turystyki pieszej PTTK - przykładowo oprowadzę społecznie po Poznaniu grupę przyjaciół z Klubu Českých Turistů (kiedyś faktycznie taką grupę oprowadziłem), pokażę im Ratusz, opowiem o historii jego budowy, o tym, że pierwszy murowany budynek ratusza powstał za czasów Wacława II, pokażę w podziemiach na gotyckim sklepieniu czeskie królewskie herby jako pamiątkę wspólnych dziejów... Jeśli zaprowadzę ich na Wzgórze Św. Wojciecha, opowiem o postaci świętego imiennika ulicy rodem z Czech i roli jaką odegrał w Wielkopolsce, pokażę miejsce gdzie na tym Wzgórzu stał kiedyś drewniany kościół Braci Czeskich i opowiem o tym, że drukowali też pierwsze polskie książki, to jest to rozpowszechnianie informacji krajoznawczych... Ale niestety naruszam szereg przepisów, tyle że... sprzecznych z Konstytucją RP.

A wydawać by się mogło, że zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej wolno mi to robić. Stanowi ona:
Art.54: "Każdemu zapewnia się WOLNOŚĆ wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i ROZPOWSZECHNIANIA INFORMACJI. (...) CENZURA PREWENCYJNA środków społecznego przekazu (...) SĄ ZAKAZANE."

Organizacje społeczne jak PTTK, PTT czy inne mają system własnych uprawnień, każda organizacja ma swoje o różnych nazwach. O tym do czego służą te uprawnienia i jakie mają prawa ich posiadacze mówią wewnętrzne przepisy tych organizacji (PTTK, PTT, ZHP), np. przodownik turystyki górskiej PTTK, przewodnik GOT PTT, stopień przewodnika w ZHP itp.

Jest to zgodne z Konstytucją RP:
Art.12: "Rzeczpospolita Polska ZAPEWNIA WOLNOŚĆ tworzenia i DZIAŁANIA związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników STOWARZYSZEŃ, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji."

Zatem nie powinno nikomu przeszkadzać, że w różnych organizacjach są ludzie zajmujący się społecznie prowadzeniem wycieczek i grup w terenie. A jednak... wprowadzono różne zakamuflowane formy przymusu do stosowania cenzury poprzez restrykcje i kary grożące działaczom społecznym wykonującym społecznie (nieodpłatnie) zadania przewodnika. Oto wymowny przykład przepisu gwałcącego konstytucyjne prawa człowieka i obywatela RP.

Kodeks wykroczeń:
Art. 60(1) (67)
§ 4. (69) Kto:
1) wykonuje bez wymaganych uprawnień zadania przewodnika turystycznego (...)
- podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Pięknie... Tak właśnie wygląda w Polsce konstutucyjnie zagwarantowana wolność ROZPOWSZECHNIANIA INFORMACJI, W TYM INFORMACJI KRAJOZNAWCZYCH...
Tak realizuje się KONSTYTUCYJNY ZAKAZ CENZURY...

Zakamuflowana cenzura... - cały wątek

wszystkich wiadomości w wątku: 6
data najnowszej wiadomości: 2003-03-24
pokaż wszystkie wiadomości

Zakamuflowana cenzura... Autor: Przodownik 1811
Re: Zakamuflowana cenzura... Autor: Kuba
 └Re: Zakamuflowana cenzura... Autor: edek
  └Re: Zakamuflowana cenzura... Autor: Kuba
   └Re: Zakamuflowana cenzura... Autor: ~PIOTR
    └Re: Zakamuflowana cenzura... Autor: Kuba