Witam,
chciałem podzielić się następującym problemem statutowym. Kolega z jednej z Komisji ZG PTTK zadał mi pytanie, co ma zrobić młodzież niepełnoletnia (w wieku do 18 lat), gdyby chciała założyć legalnie Koło PTTK: czy mają wybierać Zarząd Koła i Komisje Rewizyjną.
Odpowiedź wydawała mi się prosta, ale po zastanowieniu się nabrałem wątpliwości.
W sprawie założenia Koła PTTK przez 16 - latków, myślę, że należałoby wziąć pod uwagę zapisy w ostatnio uchwalonym na Zjeździe Statucie PTTK umieszczonym pod adresem http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=statut.
Sprawy członkowskie zapisane są w Art. 12 i 13.
Art. 12
1. Członkiem zwyczajnym PTTK może być:
1) obywatel polski lub cudzoziemiec, mający pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiony praw publicznych,
2) małoletni w wieku od 16 do 18 lat, mający ograniczoną zdolność do czynności prawnych,
3) małoletni w wieku poniżej 16 lat za zgodą jego przedstawicieli ustawowych.
2. Członkostwo powstaje przez złożenie deklaracji i jej podpisanie oraz przyjęcie w poczet członków przez zarząd oddziału.
Art. 13
1. Członek zwyczajny PTTK ma prawo:
1) wybierać i być wybieranym do władz PTTK,
2) zgłaszać wnioski dotyczące działalności PTTK,
3) uzyskiwać na zasadach określonych przez Zarząd Główny PTTK uprawnienia kadry Towarzystwa,
4) brać udział w działalności oraz korzystać z pomocy, obiektów i urządzeń PTTK na zasadach określonych przez Zarząd Główny,
5) nosić odznakę organizacyjną PTTK,
6) korzystać z innych uprawnień wynikających z uchwał ZG PTTK oraz porozumień i umów zawartych przez władze Towarzystwa.
2. Małoletni członek zwyczajny PTTK ma prawo korzystać z uprawnień określonych w ust. 1 pkt. 2-6 oraz uprawnień określonych w ust. 1 pkt 1 z uwzględnieniem przepisów ust. 3-4.
3. Małoletni członek zwyczajny PTTK w wieku od 16 do 18 lat, mający ograniczoną zdolność do czynności prawnych, ma prawo korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie władz PTTK większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
4. Małoletni członek zwyczajny PTTK w wieku poniżej 16 lat nie ma prawa udziału w głosowaniu na zebraniu członków, nie może też korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz PTTK. Jeżeli jednostka organizacyjna PTTK zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki.
Po namysle dochodzę do następujących wniosków:
1. zapis w Art. 13 ust. 3 informuje, że członkowie PTTK w wieku od 16 do 18 lat nie mogą wchodzić do władz Koła PTTK, jeśli w składzie władz Koła PTTK osoby o pełnej zdolności do czynnosci prawnych (czyli powyżej 18 lat) nie będą stanowic większości. Z tego wynika wniosek, że jeśli Koło PTTK składa się tylko z członków w wieku od 16 do 18 lat, to nie mogą oni wybrać swoich władz, czyli takie koło nie może być legalne zgodnie z najnowszym statutem.
2. zapis w Art. 13 ust. 4 informuje, że członkowie PTTK w wieku poniżej 16 lat mogą być wybierani do władz Koła PTTK, jezeli Koło PTTK zrzesza wyłącznie małoletnich czyli młodzież w wieku poniżej 18 lat.
Konkluzja:
1. wydaje mi się niefortunne potraktowanie oddzielnie młodzieży w wieku poniżej 16 lat i w wieku od 16 do 18 lat, bo prowadzi to do następującego absurdu: jeśli Koło PTTK chcą założyć tylko małoletni, czyli młodzież w wieku do 18 lat, to aby to Koło PTTK mogło prawnie istnieć w myśl nowego statutu do jego władz powinna kandydować tylko młodzież w wieku poniżej 16 lat,
2. Zapis "Jeżeli jednostka organizacyjna PTTK zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki." powinien stanowić oddzielny ustęp (nr 5) w Art. 13.
Aby odpowiedzieć na pytanie Kolegi z Komisji ZG PTTK konkretnie uznałem, że młodzież może w wymienionym przez Kolegę przypadku wybrać swoje władze (Art. 13 ust. 3 i 4) i niech dalej z tym problemem zmaga się Zarząd Oddziału PTTK, do którego zostanie ta sprawa zgłoszona. Myślę, że zanim sprawa zostanie wyjaśniona młodzież nabędzie pełne prawa i nie będzie problemu.
Prosiłbym członków Zjazdowej Komisji Statutowej PTTK i Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK o interpretację tych zapisów i ustosunkowanie się do mojego, być może błędnego (nie jestem prawnikiem) sposobu interpretacji tych zapisów.
SOS, SOS, SOS.
Pozdrawiam
Jurek Kwaczyński - PTTK w Żyrardowie